TERSCHELLING 4 HEEMSCHUT daarom onbillijk zijn geweest ten aanzien van de natuurbeschermers, met wier heilzaam streven wij niet alleen instemmen, maar wier werkzaamheid binnen inderdaad redelijke grenzen wij juist in den laatsten tijd door meer dan één redactioneele beschouwing hebben gesteund. De door ons bestreden en speciale opvattingen van Dr. POLAK mogen tot zekere hoogte als verontschuldiging voor ons gelden. In de bespreking van VERKADE's Album van Dr. THIJSSE dat o.i. wél aan hooge eischen van beheerschtheid voldeed hadden wij, naar wij dachten, alle natuurbeschermers niet op één lijn geplaatst, doch indien dit toen niet vol doende te verstaan is gegeven, moge het voorgaande nu ons standpunt tot uitdrukking hebben gebracht. In den grond van de zaak zijn wij het met den geachten inzender eens. Wij hopen hiervan nog menigmaal te doen blijken, ook indien wij weer eens overdreven opvattingen als die van Dr. POLAK (wiens boek wij' overigens in andere opzichten mooi, stimuleerend en sympathiek hebben genoemd) mochten tegenkomen. Boven in het eerste vertrek vinden we een keurcollectie van het werk van het KLAAS KNOP-Fonds voor Zeemanskunst. Van een bordekwast tot gespekte matten, touw en lederwerk. Er wordt hier een echt Hollandsch handwerk behouden en beoefend, wederom plaats zoekende onder onze vele watersportbeoefenaars. In een volgend vertrek is een belangrijke verzameling topografie van het Schellingerland, waarbij alle hierover verschenen boeken. Boven wordt dit voortgezet, aangevuld met mooie voorwerpen van houtsnijkunst, folklore en kleederdracht deels eigendom van „de Tonijn", deels van particulieren in bruikleen. Een oude apotheek is hier bewaard gebleven. De invloed van de walvischvangst vinden we terug in mooie toepassingen van het walvischbalein. Met een belangrijke verzameling van gevonden zeedieren, planten en vogels, geeft deze tentoonstelling een goed beeld van het Schellingerland met zijn zoo karakteristieke bevolking. Red. „N.R.C." Zaterdag 16 Januari werd in het gebouw Galerij 3.4 te Amsterdam geopend de tentoonstelling „Terschel ling" georganiseerd door de Natuurhistorische Ver- eeniging „de Tonijn", met medewerking van het KLAAS KNOP-Fonds. Op Heemschut-gebied is dit een kleine maar belangwekkende tentoonstelling, die niet geheel tot zijn recht kan komen door de kleine afmetingen der vertrekken. Hier blijkt duidelijk hoe snel „de Tonijn" gegroeid is in de 4 jaren van haar bestaan. A. J. Th. K.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1937 | | pagina 6