HEEMSCHUT 91 8. Maak de afscheidingen van de voortuintjes en ook de erfafscheidingen zeejr eenvoudig. B.v. een haag, een solide houten hekwerk of een muurtje met ezelsrug. 9. Maak geen gebroken daken. Een rechte kap met borstwering, die evenveel ruimte geeft en bovendien veel mooier en solider is, kost even duur. 10. Maak alles wat aan weer en wind bloot gesteld is, degelijk en eenvoudig. Krullen en uitsteeksels kosten niet alleen veel geld van aanschaffing, doch zijn erg aan slijtage onderhevig en een bron van onkosten en verdriet. 11. Maak de dakvormen zoo eenvoudig mogelijk, houdt bij het opzetten van den plattegrond reeds rekening met een eenvoudigen dak vorm. Vermijd ingewikkelde hoeken en kielen. 12. Vermijd het maken van dakkapellen als dit maar eenigszins mogelijk is. Maak anders de dakkapellen niet te groot voor het dak, doch laat ze bescheiden blijven. In geen geval meer dan 1/6 van het dakoppervlak. 13. Regel de breedte en de zwaarte van de goot naar de hoogte van den gevel en de grootte van het dak. Een klein dak moet ook een kleine goot hebben. 14. Leg geen bijzondere nadruk op bouwdeelen, die zeer ondergeschikt zijn aan het geheel. 15. Een mooie dakhelling ligt tusschen 49° en 52°. Een oude regel is: De schuine zijde van het dak moet 3/4 zijn van de overspanning. 16. Zorg dat er voldoende metselwerk blijft tusschen ramen en deuren. Een raam is een opening in den muur. De muur is niet een opvulling tusschen de ramen. 17. Indien U langs een boerderij of woning op het platte land een goot brengt, maak dan liefst een zinken dakgoot. Houten goten zijn hier uit den booze, en kosten kapitalen aan schilderwerk. 18. Geef de boerderij een goede ligging op de windstreken, dit is veel voornamer dan dat iedereen de voordeur zien kan. 19. Bescherm op het platte land Uw huis door een doelmatige beplanting. Boomen zijn natuurlijke zonneluifels die weinig aan onderhoud kosten en die wanneer de zonneschijn gewenscht wordt, zelf hun bladeren opruimen. Ze beschermen Uw verfwerk en bijgevolg ook Uw huis en Uw beurs. Bovendien vormen ze nog een waardevol bezit en zijn in geval van nood nog „een appeltje voor den dorst". 20. Laat de ramen met elkaar harmonieeren, zorg dus dat ze een onderlinge overeenkomst hebben. 21. Houdt de schoorsteenen zooveel mogelijk binnendaks, dit is niet alleen mooier, maar ook veel praktischer. De schoorsteen is dat deel van het gebouw, hetwelk het meest aan verweering onderhevig is. 22. Vermijd het maken van platte daken. Een schuin dak is voor ons klimaat het meest praktisch en duurzaam. 23. Maak de ingang van Uw huis eenvoudig en solide. Geen diepe nissen en portalen, geen nietszeggende sprongen en uitmetselingen en niet te veel glas-in-lood. Men maakt soms ingangen die meer kerkraam zijn dan toegangsdeur; dit is verkeerd. 24. Het maximum lichtoppervlak in de woonvertrekken mag ten hoogste '/i van het vloeroppervlak zijn. 25. Maak de winkelramen met de deuren niet meer dan ten hoogste 2/3 van de breedte van het gevelvlak. 26. Vermijd zooveel mogelijk het maken van erkers. Meestal zijn ze overbodig en kan uitzicht desgewenscht ook wel op andere manier verkregen worden. Maak in geen geval een erker in een gevel welke korter is dan 8 Meter.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1936 | | pagina 9