RAADGEVINGEN VOOR BOUWERS 90 HEEMSCHUT afscheidingen- nooit ontsierend mogen zijn. Het zou o.i, de voorkeur verdienen indien, althans voor de bouwklassen I en II, de eisch werd gesteld, dat deze terreinen zooveel mogelijk ongerept moeten blijven, en er niet geplant en gekapt mag worden zonder goedkeuring van een deskundige adviescommissie, terwijl er in het geheel geen hekken, schuttingen, inrijpoorten enz. mogen komen, slechts een niet-opvallende grensaanduiding. Ook zou het gewenscht zijn, dat in deze zones de plaats van ieder huis werd vastgesteld in overleg met die Commissie. Het komt ons nl. voor, dat voor het behoud van het landelijk karakter van een gebied als de Holterberg, voor het zoo goed mogelijk bewaren van de fraaie uitzichten en doorzichten enz., waartoe de plaatsing en de vormgeving van ieder huis van te voren zorgvuldig zal moeten worden overwogen, de instelling van een permanente advies-commissie van deskundigen op gebied van bouwkunst en landschap-architectuur als een noodzakelijke eisch moet worden beschouwd. Het zal daarom op hoogen prijs moeten worden gesteld, wanneer LIw College zou kunnen bevorderen, dat in de gemeente Holten een dergelijke advies-commissie, aangevuld met een of meer door B. W. te benoemen leden, die volkomen op de hoogte van de plaatselijke toestanden zijn, zal worden ingesteld en geregeld geraadpleegd. Wij twijfelen er niet aan, dat de Landschaps-Commissie van het Genootschap „Het Oversticht" bereid zal zijn, hiertoe haremedewerking te verleenen. Wij mogen tenslotte vermelden, dat wij tot het uitspreken van bovenstaande desiderata worden gedreven door de overtuiging, dat het zoo goed en zoo zuiver mogelijke behoud van een gebied als de Holterberg beschouwd moet worden als een zaak niet uitsluitend van gemeentelijk, doch van provinciaal, ja zelfs van nationaal belang, hetgeen aan de gemeente, waarin zulk een gebied is gelegen, een zware verant woordelijkheid oplegt. .Het is op grond van al deze overwegingen, dat ons Bestuur de vrijheid neemt, Uw College beleefd doch met aandrang te verzoeken, met de hierboven door ons geuite wenschen zooveel mogelijk rekening te willen houden. Het Bouw-, Woning- en Welstandstoezicht van Noord-Brabant (Oost) verstrekte de volgende raadgevingen in ruime mate. 1. Geen zwart voegwerk maken. 2. Gebruik liefst roode of gesmoorde pannen. Geen zilverpannen of z.g. blauwe pannen. 3. Geen noodelooze banden, rollagen, verticale steenen, vertandingen, enz. in de gevels te metselen. 4. De plint niet te sterk afstekend te maken bij het overige metselwerk. 5. Het gebouw af te schilderen in bescheiden kleuren, b.v. wit, groen en geel oker. 6. Geen bont gekleurd glas-in-lood of geen ander sterk gekleurd glas in de ramen te plaatsen (het is niet alleen leelijk, maar geeft in de vertrekken bovendien nog een onaangenaam licht). 7. Geen beton lateien, terrazzo of kieswas in de gevels te verwerken.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1936 | | pagina 8