88 HEEMSCHUT land bewoonbaar maken door het scheppen van nieuw natuurschoon, men moet zooveel mogelijk van het oude intact laten, zoowel wat het landschap in zijn geheel betreft als met betrekking tot om hun floristische of faunistische belangrijke terreinen. Wat de Natuur zelf heeft doen ontstaan, draagt altijd een bekoorlijk karakter het spreekt van de wording en vorming van onzen bodem waar zich een rijke bloemenpracht of een interessante vogelwereld bevindt, moet alles worden gedaan om deze te behouden. Ze zijn voor velen meer waard dan een schilderij, en hun beteekenis zal toenemen, nu de mensch meer en meer recreatie in de vrije natuur zoekt. Steeds zal dit meer en beter worden beseft. Waarom zou men niet dadelijk, op de teekening reeds, ruimte laten voor terreinen, waar de natuur zich vrij ontwikkelen kan? Hier een stuk van een oude zandplaat, dat men rustig voor de kluten en vischdief jes laat liggen een vreugde voor het polderland! elders een rietmoeras, een per ceel veenbosch of wat dan ook. Is er in deze richting veel te doen, er zal in de toekomst ook veel aandacht noodig zijn. voor hetgeen op allerlei punten langs het IJselmeer geschieden zal. Door onnadenkendheid en onverschilligheid kan zooveel schoonheid verloren gaanDe hoge diluviale oevers van het Gooi vormen een waar natuurmonument, langs de Veluwe bevinden zich tal van aardige fragmenten. Men denke aan de oude Zuiderzee- eilanden en de handhaving van hun karakter. Het probleem van de bemaling der pieuwe polders is van bijzondere beteekenis. Kunnen de windmolens hier geen ruime toepassing vinden, en daardoor tevens de schilderachtigheid van het nieuwe vlakke land verhoogen? Kortom: de oude Zuiderzee biedt een bonte afwisseling van vele heemschut-problemen, van welken kant men haar karakter ook beoordeelt. Want wat men hier over natuurterreinen en molens vindt medegedeeld, geldt natuurlijk ook voor de schoonheden op oudheidkundig en bouwkundig gebied; het betreft hier de handhaving, eventueel verrijking, van een der fraaiste gedeelten van ons vaderland.: de kustgebieden van de oude Zuiderzee. Dat men in engeren, weten- schappelijken kring, de gedaanteverwisseling van dit deel van ons land met bijzondere belangstelling volgt, blijkt uit de onderzoekingen van biologen, die de veranderingen in het planten- en dierenleven bestudeeren, gegevens verzamelen over het aantal soorten, over het verdwijnen van oude en het komen van nieuwe bewoners. Het komt ons. voor, dat hier een dankbare taak voor alle wakers van de schoonheid van Nederland is weggelegd. Niet alleen betreft het hier een dankbaar object voor publieke opvoeding, ook practisch zal er veel goeds kunnen worden gedaan. Ik meen, dat er alle reden is om een Zuiderzee-commissie op te richten, die voort durend op den bres moet staan voor de bevordering der heemschut-gedachte in het betrokken gebied. -Wanneer een dergelijke Commissie de cultuurtechnici ter zijde kan staan, zou veel schoonheid kunnen blijven behouden, om nog maar van haar propagandistische waarde te zwijgen. En ik hoop zeer, dat ook anderen deze overtuiging zijn toegedaan, zoodat te rechter tijd handelend kan worden op9etreden" F. KOSTER. Een bewoner van de denne- bosschen op den h o o g e n Gooi-oever van het IJselmeer

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1936 | | pagina 6