HEEMSCHUT 87 overheidslichamen kleine meestal voor de schatten der natuur, Wij denken hier aan de vernieling van een be- langrijk gedeelte van het Kam pereiland met zijn ongewone vogelfauna, een kostelijk rietmoeras van het oude delta land van den IJsel, wij denken aan de afschuwelijke ontsiering van het interessante kwelder- gebied bij Huizen, waar men een ijsbaan met de noodige leelijke bouwsels heeft aange legd, aan de buitendijksche wilde hoekjes nabij Amsterdam, waar volgens een uitbreidings plan parkjes zullen komen, aan de excessen van allerlei watersport, aan de vuil- storting in fraaie doorbraakkolken enz. Behalve al hetgene, dat wij dagelijks voor onze oogen zien gebeuren, dient wel met bijzondere aandacht te worden gelet op hetgeen geschieden zal. Ik neem aan, dat minstens op gelijke wijze tusschen de technici en de beschermers van ons landschapsschoon bij de inpoldering van andere stukken van het IJselmeer zal worden samengewerkt als bij den Wieringermeerpolder het geval was. Het zou wel aanbeveling verdienen, indien deze samenwerking veel eerder geschieden zou, dat dus vooraf door terrein-verkenning, door onderzoek van de om hun planten- en(of) dierenrijkdom waardevolle gedeelten, zou worden vastgelegd, wat bij de technische voorbereiding op het papier diende te worden gespaard, als het maar eenigszins kan. De ontwerpers en uitvoerders dienen jegens het verdwijnende landschap dezelfde piëteit te koesteren als tegenover monumenten der geschiedenis. Met denzelfden eerbied moeten de merkwaardige landschapsgedeelten worden behandeld als de schilderijen van onze oude meesters door de kunstliefhebbers worden behandeld. Het nuttige voorbeeld van de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten, die reeds een paar waardevolle gedeelten onder haar hoede heeft'genomen het Oude Mirdumer Klif, relict uit den Ijstijd, en het broedterrein van meeuwen, sterns en weidevogels in den IJdoornpolder bij Durgerdam moge hier 'inspireerend werken, en niet minder de zorgzaamheid, welke de Vereeniging tot Bescherming van Vogels aan den dag legt door bedragen voor de bewaking van belangrijke broedterreinen ter beschikking te stellen, zooals het Lems'terhop, Workumer Nieuwland, het Kampereiland en den IJdoornpolder. Anders gezegd, bij de inpoldering van nieuwe gedeelten van het IJselmeer moet jegens de natuur schoonheid, welke er nu is, de piëteit worden betracht, welke onze natuur- en vogelbeschermers bij hun werkzaamheid bezielt. Men moet niet alleen het nieuwe Een idylle van het vogelleven in de buitendijksche moerasjes van Durgerdam

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1936 | | pagina 5