HET OUDE ZUIDERZEE-LAND&CHAP 86 HEEMSCHUT Wij zwerven nog al eens langs de" kusten der oude Zuiderzee, nu eens aan de stranden van het Gooi en de Veluwe, dan weer langs de dijken van Am sterdam tot het Amstelmeer, soms ook langs de IJseldelta en de Friesche Kliffen. En zoo als het zoo vaak gaat,'steeds ontdekken wij nieuwe schoon heid langs de oude binnenzee, natuurschoon en stedenschoon, fraaie diluviale oevers met bosch en struikgewas vlak aan het water, aan vogels rijke riet moerassen, schilderachtige bochten en haventjes, folkloristische merkwaardigheden en wat al niet meer. D. J. VAN DER VEN heeft daar in zijn Heemschut-uitgave allerlei bijzonderheden van verteld. Wij bezitten in de oude Zuiderzee en haar omgeving zoo'n prachtig door-en-door Nederlandsch landschapsgedeelte, dat wij wel alle moeite moeten doen om zooveel mogelijk van de oude schoonheid in den ruimsten zin van het woord te bewaren en om zooveel mogelijk het nieuwe landschap bij het oude te doen aanpassen, teneinde voor het nageslacht te kunnen getuigen, dat wij niet alleen waarde hechtten aan het behoud der historische merkwaardigheden van ons vaderland, doch ook aan die van de natuur en cultuur in het algemeen. Er is voor ons een belangrijk werk te doen in het oude Zuiderzee-gebied Nu de plannen tot voortzetting van de inpoldering eerlang verder zullen worden uitgevoerd, lijkt het ons nuttig eens aan de toekomst te denken. Niet omdat wij er ongerust over zijn, dat men in het nieuw te winnen land de landschapsaesthetici of -architecten niet zal raadplegen. Een bezoek aan den Wieringermeerpolder kan ieder er van overtuigen, dat men daar, dank zij de voortschrijdende erkenning van het belang der aesthetische landschapsverzorging, op den goeden weg is. Wij twijfelen er niet aan, dat deze polder eerlang een fraai landschapsbeeld zal ver- toonen, niet alleen in zijn geheel, doch ook in onderdeden, voor zoover dat in overeenstemming was te brengen met de cultuurtechnische eischen. Het streven, dat ten grondslag heeft gelegen aan de aesthetische verzorging van het Twenthe- Rijnkanaal, blijkt ook in den nieuwen polder aanwezig te zijn geweest, wat niet genoeg kan worden gewaardeerd. Maar er zijn zooveel andere dingen, die onze ongerustheid gaande houden, vooral in dezen tijd van werkverschaffing, van toenemende onverschilligheid bij vele Oud schelpenstrandje van de Zuiderzee nabij Amsterdam

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1936 | | pagina 4