LANGS DE EEM HEEMSCHUT 81 Dezen zomer brachten we onze vacantie door in de omgeving van Soest en na een langen zwerftocht door bosch en hei besloten we den dag nogal eens met een wandeling langs deEem.Heel stilletjes ligt het riviertje daar nu te droomen tusschen de lage, vlakke wei landen, die het in vroeger jaren zoo herhaalde malen onder zijn woelige wateren heeft bedolven en die het in ruil voor dit ongerief telkens weer met een nieuw laagje vruchtbaar slib be dekte. De indijking van de Zuiderzee tot IJselmeer heeft aan deze capriolen voor goed een eind gemaakt, maar de schoonheid van het landschap heeft er gelukkig niet onder geleden. Hoe vredig mooi kan het hier zijn, vooral tegen den avond, als in de vage schemering een enkel lichtje op- tinkelt uit de roef van een schuit aan den wallekant en de stilte slechts verbroken wordt door het langgerekte geloei van een koe in de verte. Zoo hebben we hier vaak aan den kant van het water gezeten, ver van alle drukte en gewoel. Maar ook hebben we hier geloopen in storm en regen, als ge weldige wolkengevaarten langs de wijde luchten dreven. En altijd is het hier mooi, een verademing voor den vnaar rust en stilte snakkenden stedeling. Op een Augustusavond, na een warmen dag, trekken we er ook eens met de fiets op uit. De wegen langs het water zijn meest nog in een heel primitieven staat en de mooiste zijn eigenlijk de ten eenenmale onberijdbare weidepaadjes. Maar dezen keer willen we eens wat verder en zoo nemen we de fiets. Na een kwartiertje zijn we al in Eembrugge: een plokje huizen, en een paar boerderijen om de meer typische dan mooie wipbrug. Zou er in heel ons land één stad van zoo bescheiden omvang zijn als deze, een stad, die zich wel nooit de luxe van wallen en grachten heeft kunnen permitteeren, maar toch een zekere belangrijkheid ontleende aan deze zelfde hooge wipbrug, de eenige vaste overgang! van het geheele rivierke? Aan de monding van de E e m liggen de drie schilderachtige dorpen Spakenburg, Bunschoten en Eembrugge waarvan de jeugdige bewoners zich zoo gaarne laten portretteeren

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1936 | | pagina 5