VEREENIGING HENDRICK DE KEYSER 80 HEEMSCHUT De vereeniging Hendrick de Keyser heeft iets nieuws bedacht voor haar leden. De Vereeni ging werd oorspronkelijk gesticht met het doel Amsterdamsche huizen te redden. Reeds spoedig na de oprichting bleek de wenschelijkheid de bemoeiingen uit te breiden tot geheel Neder land. Na 18 jaar werken bezit de Vereeniging nu ongeveer 90 eigendommen door het geheele land verspreid, in Groningen en in Zeeland, in Limburg en in Noord-Holland. Zoodanig zijn de bezittingen verspreid dat zelfs de be stuursleden moeite zouden hebben elk huis nu en dan een bezoek te brengen. Temeer geldt dit voor de leden. Menige hunner zullen vele der huizen van de Vereeniging nog nooit gezien hebben. Om nu hieraan tegemoet te komen werd voor enkele weken een uitstap per autobus geregeld op een Zaterdagmiddag met de bedoeling enkele huizen van de Ver eeniging in Noord-Holland te zien. Dat viel blijkbaar in den smaak want een 50 tot 60-tal' leden was opgekomen en vulde twee bussen. De tocht ging eerst van achter 't Amsterdamsche C, S. per Y-veer dat sedert kort 'n kwartje per gewone auto kostnaar Purmerend. Daar aan de Bierkade staat 't huis met den deftigen 18e eeuwschen gevel waarachter een 17e eeuwsch huis dat maar half zoo hoog is. Vandaar door de Purmer en de Beemster naar Alkmaar, waar op de Mient de breede boogbrug de twee fraaie huizen zijn, recht over de Langestraat, het hooge huis met de vroegrenaissance gevel en het meer een voudige huis, rechts ernaast. Bij het eerste huis was de bewoner zoo welwillend gehoor te geven aan een inval van minstens 50 onaangediende bezoekers die de fraaie Lodewijkstijl-interieurs en den Hollandschen hof kwamen zien. Vandaar naar Schoorl waar 't verrold-herstelde Raadhuisje binnen en buiten in oogenschouw werd genomen. Toen naar Enkhuizen waar de Vereeniging 7 of 8 huizen heeft, die alle bezichtigd werden, de belangrijkste de Eendragt aan de Breedstraat ook binnen. Als vanzelf was er hier en daar gelegenheid buiten de gevels van H. d. K. nog iets anders te zien. Zoodanig werd de uitstap op prijs gesteld dat op den terugweg Hoorn vluchtig bezocht moest wor den en Edam met Monnikendam overgeslagen om niet te laat weer thuis te zijn. Deze laatste voor 'n volgende keerDe persfotograaf was deze keer Prof. H. BURGER, die voor zijn prentjes die dit relaas verluchten vriendelijk bedankt wordt. A. K. Aan de Bierkade te Purmerend staat het hooge huis deftig tusschen de lagere buren en weerspiegelt zich in de gracht als protest tegen de gedempte gracht er tegenover De leden der Vereeniging scholen samen voor den hoogen renaissancegevel der Vereeniging aan de Mienthet lagere huis rechts is eveneens van de Vereeniging Hendrick de Keyser

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1936 | | pagina 4