ZANDWEGEN HEEMSCHUT 79 De Commissie „de Weg in het Landschap" zond aan het College van Gedeputeerde Staten van de Provincie Overijssel het volgende adres: De Commissie „de Weg in het Landschap", Sub-Commissie van den Bond „Heemschut", moge hierbij de vrijheid nemen, zich tot Uw College te wenden met betrekking tot het gevaar, dat, naar ons gebleken is, het natuurlijk karakter en de schoonheid van vele zandwegen in Uwe Provincie bedreigt. De nood der werkloosheid leidt er toe, dat meerdere gemeenten er den laatsten tijd toe overgaan om, in„ werkverschaffingsarbeid, de zandwegen in hun gebied te gaan „normahseeren", door het verbeteren van den rijweg, het aanleggen of ver beteren en het afpalen der rijwielpaden, het opknappen der bermsloten en greppels, etc. Hoewel een technische verbetering dier wegen, welke hen beter geschikt zal maken voor het zich daarover bewegende verkeer, in het algemeen toegejuicht zal moeten worden, zoo meent onze Commissie, dat daarnaast óók zooveel mogelijk gewaakt dient te worden voor het behoud van het fraaie natuurlijke karakter van deze zandwegen, die zulk een voorname plaats innemen in het schoone landschappelijke geheel van de Provincie Overijssel. Zooals onze Commissie bij persoonlijk bezoek aan verschillende gemeenten gebleken is, bestaat wel degelijk het gevaar, dat wanneer men bij de verbetering der wegen alleen rekening houdt met de eischen van de techniek, aan de landschappelijke schoonheid van de zandwegen en van hunne directe omgeving meer dan noodig is schade wordt toegebracht. Onze Commissie is nu van meening, dat deze schade vermeden, en in ieder geval tot een minimum beperkt zal kunnen worden, wanneer zoowel bij het ontwerpen als bij het uitvoeren van de plannen tot verbetering der wegen het advies en de medewerking zal worden ingeroepen van bevoegde landschapkundigen. De gelukkige omstandigheid doet zich nu voor, dat in Uwe Provincie het Genoot schap „Het Oversticht" beschikt over eene Lanschaps-Commissie, die door hare samenstelling volkomen bevoegd is te achten, en die ook bereid is, om aan de verschillende autoriteiten dergelijke landschapkundige adviezen, zoo noodig gratis, te verstrekken. Vele gemeenten zijn er echter nog niet toe overgegaan, om van deze gelegenheid tot het verkrijgen van landschapkundige adviezen, gebruik te maken. Het belang, dat het raadplegen van deze Landschaps-Commissie algemeen ingang zal vinden, is des te grooter, aangezien behalve de wegenverbetering, ook velerlei andere werkverschafflngsarbeid een vaak sterk ingrijpen in het landschapsbeeld noodzakelijk maakt. Het is om deze redenen, dat onze Commissie de vrijheid neemt, Uw College beleefd te verzoeken, om aan de Gemeenten in Uwe Provincie wel in overweging te willen geven, om voor al die gevallen, waarbij landschapkundige voorlichting wenschelijk of noodzakelijk geacht moet worden, geregeld, en vooral ook tijdig, gebruik te maken van de adviezen van de Landschaps-Commissie van „Het Oversticht".

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1936 | | pagina 3