DE STEENEN SLUIS TE SITTARD 78 HEEMSCHUT Het Limburg- sche stadje Sit- tard, eens een kunstjuweel, heeft door brand en oorlog, door vernieling in het tijdperk van in zinking veel ver loren. Het heeft ook nog veel te behouden. Dit betreft niet al leen het stadje doch ook de om geving. Toen eenige jaren ge leden de Kollen berg door bou werij en afgra ving dreigdeaan- bracht een der Bestuursleden van Heemschut, de heer R. KONING, een advies uit, waarmede veel goeds bereikt werd. Bij die gelegenheid trok ook een ander punt de aandacht, de schilderachtig gelegen Steenen Sluis. Dit gaf het Bestuur- aanleiding den heer J S. KENTGENS te verzoeken daar iets over te schrijven, hetwelk een uitgebreid opstel ten gevolge had, waarmede een groot nummer van het blad gevuld werd over'de schoonheid en geschiedenis van Sittard. Toen nu dezer dagen de bladen meldden dat de Steenen Sluis te Sittard dreigde te verdwijnen gaf dit het Bestuur aanleiding aan het Gemeentebestuur inlichtingen te vragen. Gevolg was een bijeenkomst te Sittard van het Gemeentebestuur, den Hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat met diens staf, het Bestuur van het Waterschap Geleen- en Molenbeek, den Bond Heemschut en het Limburgsch Landschap. De Steenen Sluis is een opstopping van de Geleenbeek, met optrekbare luiken en daarachter een veel lager gelegen uitloop, bij elkaar een hoogst schilderachtig geval. Ook geschiedkundig belangrijk, getuige de jaartallen in een steenblok: 1658, 1735, 1776, 1784, 1795 benevens in een steunijzer MDCCLII. De sluis dient om den watertoevoer te regelen voor een verderop gelegen watermolen, eveneens een alleraardigst, echt Limburgsch geval. De beek zal, om overstroomingen te beteugelen, verbeterd worden. Niet genormaliseerd tot rechte waterloopen doch met eerbied voor het natuurschoon. Dan zal de watertoevoer echter grooter worden. Dit zal worden op de ergste dagen 30 M3 per seconde. De oude Sluis biedt slechts een doorlaat van 10 M3 per seconde, wat bij matigen regenval weer voldoende is. Na bespreking en bezoek ter plaatse werd overwogen de oude Steenen Sluis te herstellen en in een afgesneden bocht een nieuwe sluis erbij te maken met een doorlaat van 20 M3 p. s Inderdaad een vruchtbaar gevolg van samenwerking, waarbij dank past aan den Hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat, Ir. H. A. H. DE RONDE, die met dit denkbeeld naar voren kwam. ft* De schilderachtige steenen Sluis te Sittard getastteworden,

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1936 | | pagina 2