MAANDBLAD VAN DEN BOND HEEMSCHUT WAT HEEMSCHUT'S AANDACHT HAD BESCHERMVROUWE: H. M. DE KONINGIN In dit nummer zijn twee adressenafgedrukt aan overheidscolleges, over zand wegen en over den Holterberg. Dergelijke groote brieven gaan meermalen uit vanwege 't Secretariaat of de W.I.L. Onmogelijk kunnen zij alle in 't Maandblad opgenomen worden omdat het blad dan steeds gevuld zou zijn met afdrukken van brieven, een minder opwekkende leesstof. Om echter een indruk te geven hoe dit werkt zijn voor de leden een tweetal afgedrukt. Het adres over de zandwegen in Overijssel kan evengoed gelezen worden als de zandwegen in Drenthe of Achter hoek of de beken in Limburg, de strijd tegen „recht en slecht". De brief over den Holterberg kan ook beschouwd worden als de Paaschberg bij Ede, de St. Pietersberg of de Kollenberg bij Sittard, de strijd tegen de bebouwing op plekken die daardoor worden ontwijd. Te Biervliet is een oud stadhuisje dat met de nabije kerk een fraai stads-, gezicht vormt, een eenvoudig 18e eeuwsch gebouwtje met 'n dakruitertje. Door pleister is 't wat ontsierd doch dat kan eraf. Pogingen worden aangewend dit gebouwtje te behouden en als 't kan, te doen worden tot een oudheidkamer van de stad die door 't haringkaken zoo beroemd werd. Te Monnikendam is reeds jarenlang de strijd tegen schoonheidsbederf en afbraak. Men kent de zaak van de Niesenoortsburgwal en Bloemendaal, de grachten die tenslotte niet gedempt werden, omdat jAN's schuitje er altijd doorgevaren had en die tenslotte in werkverschaffing werden uitgediept en schoongemaakt, juist zooals Heemschut in den aanvang raadde. Men kent 't geval van den laat-gothischen gevel aan 't Noordeinde die onverhoeds afgebroken werd. Nu is de Doelen aan de beurt. Van den Zuidkant Monnikendam binnenkomende ziet men voorbij de St. Nicolaaskerk in de hoofdstraat die Zark heet, aan de rechterzijde eerst een open terrein en dan een gebouw dat eruit ziet als een groot achttiende eeuwsch koopmanshuis. De plek van het 'open terrein is een huis geweest en daardoor kwam de gesloten bouwmuur van den buur in 't zicht. De buur is de Nieuwe Doelen, later het Hotel de Nieuwe Doelen. Dat staat al eenige jaren leeg. Nu heeft de Gemeente dit gebouw gekocht en worden in de kleine pers gegadigden opgeroepen voor de afbraak. Dit bouwwerk staat vermeld in de Rijkslijst van Monumenten van Geschiedenis en Kunst. Blijkbaar is de bedoeling bouwterrein te verwerven. Doch is dat nergens anders te vinden. Ernaast ligt reeds een dergelijk bouwterrein, een open plek waar vroeger een huis stond. De Stichting Curtevenne, tot behoud van natuurschoon voor Kortenhoef en omstreken, is steeds ijverig in haar district bezig. Nu weer voor het behoud van den watermolen aan het pad door de veenplassen van Ankeveen naar Nederhorst den Berg. De kosten van herstelling zullen getracht worden bijeen te brengen door een verloting van schilderijen. Verschillende schilders stelden daarvoor werkstukken beschikbaar. Merkwaardig voorbeeld van saamhoorigheid van schoonheid en kunst. r;,;» heemschut r Ëén adres; wegens plaatsgebrek het andere in het volgend nummer.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1936 | | pagina 1