HEEMSCHUT 75 HOE 'T NIET MOET Nevenstaand plaatje is een straat in een der Hollandsche oude stadjes, die een halve eeuw geleden bezocht werden door HENRI HAVARD en be schreven in zijn boek Les villes mortes du Zuiderzee. Lang zaam maar zeker verdwijnt daar de schoonheid. Het straatvlak van baksteen is vervangen door asphalt, al hoewel van veel verkeer geen sprake is. De afwisseling van stoepjes op en af, van keitjes, van wit en zwart, met hekjes en banken is vervangen door een voetpad van cementtegels met een rand van beton; een grijze, kunstlooze, ledige strook, gelijkende op een verlaten wielerpad ter weers zijden van den bolronden, glibberigen asfaltweg. Cement, beton, de dooddoener voor alles doch allereerst voor de pittoreske aantrekkelijkheid van natuurlijke materialen. Rechts- is één stoep als aandenken aan verloren schoonheid gebleven voor den fraaien gevel van een deftig oud huis. Links zijn in de plaats van schilderachtige huizen misbaksels gekomen. De oude gevel voor het eind van de straat, daar waar deze zich naar links in haakschen hoek ombuigt, is overdekt met reclameborden in schrille kleuren die de eenvoudige waardigheid van dit huisje bederven. Zoo gaat 't al maar door tot eindelijk de geheele nederzetting geen aantrekkelijkheid meer bezit, de vreemdeling er geen belangstelling meer voor hebben kan en de toch al niet drukke straten geheel ledig worden. LINTBEBOUWING Het is nog niet zooveel jaren geleden dat een oud-Voorzitter toen dit woord stond op de agenda eener bestuursvergadering zeide: lintbebouwing, wat is dat. Dat vraagt nu geen enkel Nederlander meer, sedert hij door de radio Hare Majesteits heldere stem dit woord hoorde bezigen bij het voorlezen van de Troonrede waarin maatregelen „tot bestrijding van de lintbebouwing" werden aangekondigd. Nu kan dit woord in de Nederlandsche taal opgenomen worden. Veel is bedorven, veel is nog te redden. Vooral langs de nieuwe wegen die overal in den lande ontstaan. Doch dan dienen ook alle krachten samen te werken, opdat niet geschiede wat een schrijver in het dagblad „de Grondwet" te boek zette Eens zal ons land bemetseld zijn, Tot in de verste gaten. Dan wordt het tot een steenwoestijn, Van baksteen en van bouwterrein En eindelooze straten.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1936 | | pagina 9