76 HEEMSCHUT Verbod van publiciteit langs de wegen. „Na een strijd van vele jaren", zoo schrijft AMAND DE LATTIN in het Vlaamsche tijdschrift Natuur en Stedenschoon van Juni 1936, „hebben wij dus eindelijk een Koninklijk Besluit bekomen waardoor de reklaampest langs onze wegen bestreden wordt." Er volgt dan een lange lijst van stroomen, rivieren en kanalen en groote wegen, welke onder het reclame verbod vallen. En verder is langs een groot aantal secundaire wegen het aanbrengen van reclameborden op het geheel van'den weg verboden. De merkwaardigheid is, dat terwijl wij hier te lande sedert 25 jaren provinciale verordeningen hebben tegen ontsierende reclame, waarbij echter de dorpskommen nog vrij gelaten zijn, België dat nu eerst tegen dit euvel optreedt, landelijk reglementeert en daardoor den heelen weg, water-, rij- en motorweg, erin betrekt, men zou zeggen te zamen met stad en landdit laatste schijnt, blijkens de toelichting, niet het geval te zijn voor zoover het een bebouwde kom of een stadscentrum aangaat. Met deze regeling zal een groote aanleiding tot ergernis voor den Nederlandschen toerist verdwijnen, speciaal in de provinciën Antwerpen en Brabant, waar het uitzicht op het schoone land door coulissen van, meestal banale, reclame op borden en huizen wordt bedorven. Helaas komt het kwaad der ontsierende reclame, trots de verordeningen, ook in ons land weder sterk naar voren, meer in het bizonder door de borden van verzekeringmaatschappijeil. Welk mooi Heemschutwerk zouden deze verrichten, indien zij tezamen overeenkwamen elke publiciteit in dezen vorm achterwege te laten. Automobiel-servicestations en afzonderlijke pompen geven vaak een kleuren- symphonie welke slecht harmonieert met de prachtige tinten van het landschap. v. S. Natuur Historisch Museum „de Tonijn". De Jeugdvereeniging van boven- staanden naam bericht: Door de welwillende medewerking van de Gemeente Amsterdam is het Natuur Historisch en Folkloristisch Museum „de Tonijn" erin geslaagd een tentoonstelling te houden in de gebouwen Galerij 34 (ing. Oosteinde). Deze tentoonstelling zal van Dinsdag 29 September geopend zijn iederen avond (ook 's Zondags) van 810 uur, bovendien Woensdag-, Zaterdag- en Zondagmiddag van 25 uur en Zondagmorgen van 10—12 uur. Verder zal er van Dinsdag 29 September ook een collectie paddestoelen te bezichtigen zijn. Ontsierende reclame. De ontsierende reclame gaat nog steeds maar door ondanks de vele verordeningen. Het zijn voornamelijk de dorpskommen die 't ontgelden moeten. Het is onbegrijpelijk dat de dorpsbewoners er genoegen mede nemen wanneer de stadsreiziger met een wagenvracht groote geëmailleerde borden zijn bezoek aflegt en zulk een gruwleelijk ding achterlaat waar zij de inwoners dan verder tegenop mogen zien. En feitelijk nog meer onbegrijpelijk is 't wanneer men nagaat welke ondernemingen die leelijke en schoonheid-onteerende borden doen aanbrengen en men ziet in 'n adresboek wie directeuren en commissarissen dier instellingen zijn, namen waarvan men verwachten zou dat het goede Neder landers waren, die iets begrijpen van de schoonheid van het land.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1936 | | pagina 10