ïi HEEMSCHUT S MAANDBLAD VAN DEN BOND HEEMSCHUT WAT HEEMSCHUT'S AANDACHT HAD BESCHERMVROUWE: H. M. DE KONINGIN Het adviesbureau behandelde in de laatste weken bouwplannen, ter verbetering ingezonden door de Gemeentebesturen van Abcoude.Baambrugge, Abcoude Proostdij, Noordwijkerhout, Ommen, Oirschot, Rosmalen, Princenhage. Steeds nuttig werk, want bij ieder geval werd een bouwplan verbeterd of geheel herzien. De bouwaanvraag van een plaatijzeren loods te Ommen, die de Raad ondanks veler advies toch goedkeurde, maakte een bezoek aan een der Ministerieele bureaux noodig. Te Helvoirt zouden langs den Hoofdweg den Bosch—Tilburg leelijke telefoonpalen komen. Door medewerking van de Directie der P.T.T. zal de telefoonkabel onder gronds gelegd worden, mede doordat de Gemeente voor het graafwerk zal zorgen, dat door werkloozen verricht zal worden. De zaak der zomerhuisjes op Ameland heeft nu eindelijk zijn beslaghet uitbreidings plan is goedgekeurd en de meest ontsierende keetjes gaan weg. De meening van het Bestuur werd gevraagd inzake de voorgenomen afbraak der huizen Keizersgracht 668, 666 en 664 voor een nieuw gebouw voor de Javasche Bank. Het advies luidde in den zin dat beproefd moet worden de gevels en de belangrijkste onderdeelen van het inwendige te behouden, doch indien een geheel nieuw gebouw noodig is, er dan ook een nieuwe gevel bijbehoort die zoodanig dient te zijn dat deze harmonieert met de omgeving, zich voegt in het oude stadsgezicht zonder stijlnamaak te zijn. De Calmpthoutsche heide grootendeels op Belgisch gebied in den driehoek - Ant werpen, Roosendaal, Breda is voor het Belgisch deel „geclasseerd". Er is een speciale Stichting tot stand gebracht om dit gebied te behouden en te beschermen zoowel tegen bouwerij als tegen de dagjesmenschen uit Antwerpen. Het deel op Nederlandsch gebied gelegen biedt geenerlei gevaar. Het Waterschap Botshol onder Abcoude wil men droogmaken; Dit is een gebied van 350 H.A. waarvan 100 H.A. water, een uitgeveend gebied, een fraai stuk rustig natuurschoon, waar o.a. de purperreiger broedt, 't Is te hopen dat deze plannen niet doorgaan. De uitgave „De Weg in het Landschap" valt zoodanig in den smaak dat deze nog eens herdrukt zal worden. De strijd tegen den „roodschilder" wint veld. Steeds meer Burgemeesters brengen hun schildersbazen onder 't oog dat het geen pas geeft door roodgeverfde winkel puien en huizen stad en landschap te ontsieren. De steenen sluis te Sittard, een pittoresk steenen gewelfde brug over de stroom versnelling van een beek, dreigt teloor te gaan voor „verbetering" van den waterloop. De besprekingen welke plaats hadden gezamenlijk met de besturen van andere Vereenigingen omtrent de toepassing van ijzeren ramen in het Amsterdamsche Paleis hadden tot uiteindelijk resultaat dat dit vraagstuk werd gebracht bij den Oudheid kundigen Bond omdat deze organisatie reeds vele jaren geleden bepaalde regelen vastlegde betreffende de restauratie van oude bouwwerken. Te Hindeloopen besloot de Raad de stoepen en stoepjes voor de huizen weg" te nemen en te vervangen door een voetpad van cementtegels. Omdat het verkeer in dergelijke plaatsen niet ontstellend groot is en de schoonheid geschaad wordt door verdwijnen van stoepen, banken en hekken werd aan den Raad verzocht de stoepen te behouden en werd tevens de hulp van de Provincie ingeroepen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1936 | | pagina 3