HEEMSCHUT 47 studieprijsvragen. Er kwamen correspondenten over het gansche land om bij dreigend onheil alarm te blazen, terwijl ook met buitenlandsche lichamen betrekkingen werden aangeknoopt.2) Gij ziet, een uitnemend plan. En aanstonds vingen de bemoeiingen aan, onafgebroken tot op dezen dag. Ik heb de verslagen ervan nog eens doorgelezen, maar kan aan eene opsomming ook zelfs niet denken. Alleen als blijde profetie het eerste succes. Scheybeek te Beverwijk gered, aangekocht door een aanzienlijk Amsterdammer en nog vele jaren later prachtig gerestaureerd.3) Doch zelfs in mijn kort bestek wil ik gewagen van onze bewondering voor het enthousiasme dat stand hield tegen tallooze teleurstellingen in. Welk een tact, welk een geduld eischten de onderhandelingen met departementen, gemeenteraden, polderbesturen, kerkvoogdijenWelk een stuiten vaak, niet alleen op onkunde dat is te verhelpen maar op parmantigen onwil, waardoor b.v. zeker gemeenteraadslid, trots dringend verzoek, een paar allerprachtigste gevels voor afbraak liet verkoopen, omdat het gezanik hem de keel uithing. Zoo heeft de stichter van Heemschut in den aanvang bitter weinig medewerking onder vonden! Inderdaad, eindeloos zijn de berichten over tóch geveld, tóch gedempt, tóch gesloopt. Ach, het Coehoornpark te Bergen op Zoom en de St. Pietersberg te Maastricht en de onttakeling van Arnhem 4) en de duinen van Noordwijk en Katwijk, door Domeinen afgegraven, dezelfde machthebbers, die°thans het beroemde Kruythuis -van Den Bosch hebben ontluisterd. Al spoedig kwam ook op ons gebied de booze invloed van den oorlog. Velen uwer herinneren zich de heerlijke noteboomen te Beesd, Spijk, Heteren, die voor den aanmaak van geweerkolven moesten vallen, gelijk de hooge houtprijzen in het algemeen ons van veel schoons hebben beroofd. Noodzaak toen, zegt men. Maar waarom moest nog het vorig jaar de eeuwenoude -boom aan de Strekvaart te Hillegersberg in vollen bladerentooi onder de bijl vallen?5) En, ander punt op het werkprogramma, de ontsiering van het land door telefoonpaal en reclamebord, dat gaf ook in den aanvang harden strijd. En nog. Hoe zot om vlak vóór het koor der kerk te IJzendoorn een transformatorenhuisje te zetten. 6) En, o, de baderskampen langs strand en duinAanziet eens in ons maandblad de foto's van de zomerhuisjes op Ameland Gelukkig, ik kan ook blijder toon aanslaan en een greep doen uit rijken overvloed. De bedreigde bosschen van Gaasterland althans ten deele gered; van de oude kerk te Wierum althans de toren behouden; het overoude kerkje van Fransum bij Aduard wie bezocht het zonder aandoening? nog in wezen. De oude hortus botanicus van Harderwijk, vernuftig tot vuilnisbelt ingericht, kon gedeeltelijk worden gered en de heer TERSTEEG hem in beteren staat herstellen. Het gemeente bestuur van Bussum kocht het landgoed Bantam aan; ook de stadsherberg te Kampen zoowel als de Lage dijk te Zaandijk met de typische bruggetjes ontkwamen aan den dood. Het vellen van liefst alle boomen te Workum kon worden voor komen, in datzelfde jaar 1922 werd de terp, waarop Mantgum ligt, voor doorgraving bewaard en het Oude Delft voor ontsiering door de electrische tramlijn nog gelukkig behoed. Reeds 10 October 1912 trad in Noord-Holland eene verordening in werking tot

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1936 | | pagina 5