DE WEG IN HET LANDSCHAP 38 HEEMSCHUT Dat uit Heemschut een Commissie is gevormd, die zich bezighoudt hare aandacht te wijden aan de diverse problemen, die „De Weg in het Landschap" vraagt, is een natuurlijk gevolg van de omvangrijkheid van het gebied, dat het werk van „Heemschut" bestrijkt. Sedert de oprichting van „Heemschut", nu 25 jaren geleden, is er in het maat schappelijk verkeer zeer veel veranderd. De auto heeft het leven geheel gewijzigd en heeft zich een terrein veroverd, dat dagelijks grooter en belangrijker wordt. De verbetering van onze wegen voor het snelverkeer en de aanleg van nieuwe wegen, heeft het vraagstuk, wat er met onze wegen uit landschappelijk oogpunt beschouwd moet gebeuren, sterk naar voren gebracht. Gemakkelijk is de oplossing van dat vraagstuk niet en aangezien iedere weg feitelijk een afzonderlijk vraagstuk is, is het zeer moeilijk, beter gezegd onmogelijk, om uit landschappelijk oogpunt bezien, algemeene regelen te stellen. Het is een feit, dat in vroegere jaren aan de beplanting en de profielen der wegen niet die aandacht is gewijd, die vereischt werd. Het met duimstok en liniaal planten van boomen op onderlinge afstanden van 5.8 M. langs onze wegen, in eindelooze rijen, zonder er op te letten wat het landschap links en rechts van den weg te aanschouwen geeft, is niet meer van dezen tijd. Nu vele duizenden zich dagelijks langs onze wegen met groote snelheid voort bewegen waar tot voor weinige jaren meest karrevoerders en landvolk in langzaam tempo de eenige weggebruikers waren is het van het grootste belang, dat maatregelen worden getroffen om de schoonheid van ons Nederlandsche landschap aan landgenoot en vreemdeling in zijn volle pracht ter aanschouwing te bieden en alles te vermijden, wat die schoonheid aan het oog zou onttrekken of op eenigerlei wijze noodeloos zou schaden. Het is dus van de grootste beteekenis voor het behouden van de schoonheid van ons vaderland wat en hoe er langs onze wegen wordt gebouwd en geplant, en hoe het ruime uitzicht op onze vruchtbare landouwen, bosschen, heidevelden, polders en rivieren waarboven zich tengevolge van onzen waterrijken dampkring een heerlijk wolkenspel ontspant als nergens ter wereld voor den weggebruiker ter bewondering en ter geestelijke ontspanning zichtbaar blijft. Het leven onzer dagen vol gejaagdheid en voortdurende spanning vraagt afleiding op allerlei gebied om geest en gemoed voor den dagelijkschen arbeid vaardig te maken en te houden. Niets is er wat de goede gesteldheid van geest en gemoed meer kan verfrisschen en bevorderen, dan de schoonheid der natuur te bewonderen en daarvan zoo intens mogelijk te genieten. De Commissie uit Heemschut „De Weg in het Landschap" (W.I-L.) wijdt aan de oplossing van dit vraagstuk haar beste krachten en tracht door woord en geschrift de belangstelling van alle goede vaderlanders voor de groote beteekenis van dit probleem op te wekken omdat het nu nog tijd is in te grijpen om te bereiken, dat veel van wat aan schoonheid te loor zou gaan voor de weggebruikers behouden blijft en beveiligd wordt. Dankbaar dient op deze plaats gememoreerd te worden, dat het W.I.L. niet heeft ontbroken aan steun en belangstelling van zeer vele en zeer invloedrijke zijde en

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1936 | | pagina 6