HEEMSCHUT HEEMSCHUT 37 beide stichtingen, welke overeenkomstige, elkander aanvullende nationaal-historische, cultureele en aesthetische belangen nastreven, verbonden zou houden, nu en voor altijd. Geen wonder, dat het Nederlandsch Openluchtmuseum thans vooraan staat onder de velen, die bij het Zilveren Feest van „Heemschut" hulde brengen voor hetgeen de Bond heeft tot stand gebracht, en goede wenschen uiten voor het werk, dat in de toekomst van „Heemschut" verwacht mag worden. Arnhem, Mei 1936. A. A. G. VAN ERVEN DORENS. Vele jaren geleden publiceerde de begaafde Mr. S. MULLER Fzn. een reeks artikelen onder den titel: „Sloopend herboren Nederland". Ik heb mij altijd aan die qualificatie gestooten. Inderdaad is er in den loop der negentiende en ook nog in onze eeuw zeer veel in Nederland gesloopt, veel eerbiedwaardigs, veel indruk wekkends, veel moois. Maar of dat alles een begin was van een wedergeboorte van land en volk, is zeer de vraag. Het tegendeel is veeleer waar: een volk, dat zich wedergeboren gevoelt, stoot wel het waardelooze en nuttelooze van zich af, maar vernielt niet, wat het voorgeslacht aan kostbare schatten van vaderlandschen rijkdom ons heeft nagelaten. Waarschijnlijk heeft MULLER het ook wel zoo bedoeld: hij was juist de man, die een scherp oog had voor wat de vaderen aan waardevolle schoonheid aan hun nazaten- hadden nagelaten. Ongetwijfeld zou hij een goed Heemschutter in zijn dagen zijn geweest. Maar gelukkig zijn er naast en na hem tal van anderen geweest, die wenschten aan den afbraak en de slooping van mooi Nederland paal en perk te stellen. Inderdaad is Heemschut uit den nood der tijden geboreneen aantal mannen sloegen in hartelijke eensgezindheid de handen ineen om de ont siering van ons rijke land zooveel mogelijk tegen te gaan. Het moest niet meer kunnen gebeuren, dat de mooiste oude gedeelten van onze steden werden ontsierd, dat de innige natuur van het Hollandsche landschap ten offer viel aan den modernen tijdgeest. Techniek en verkeer bleken de groote vijanden van de schoonheid van stad en land. Techniek en verkeer beheerschen het leven van den nieuwen tijd, van den modernen mensch. Stellig, de wonderen der techniek hebben wij evenzeer noodig als de gemakken van het verkeer. Maar beide moeten de trouwe dienaressen van de moderne maatschappij zijn en blijven: alleen dan is hun werking en uitwerking nuttig en zegenrijk. Maar zoodra zij den mensch in al zijn geestelijken rijkdom gaan beheerschen, tasten zij onvermijdelijk dien rijkdom aan: geestelijke verarming is het noodlottig gevolg van de heerschappij van techniek en verkeer. Hier nu opent zich de schoone taak van Heemschut. De techniek wil zij schragen, het verkeer bevorderen, stellig. Maar even stellig wil Heemschut ons geestelijk leven behoeden voor de aantasting van louter stoffelijke factoren. Evenwicht te brengen in ons veelal ontredderd bestaan, en door dat evenwicht evenmatigheid, die de schoonheid zelve is dat zij en blijve Heemschut's devies! Amsterdam, Mei 1936. Prof. Dr. H. BRUGMANS.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1936 | | pagina 5