14 HEEMSCHUT de rechte dekking van nu. Deze was echter nog zoo nieuw dat wegbreken te krachtdadig was, vooral bij bescheiden geldmiddelen. Lang zal de bedekking niet meedoen want de leien zijn in ijzeren haken aangebracht. Het gebouw is in zijn geheel kerk en toren R.K. kerk geweest tot ongeveer 1580, toen de Hervormde Kerk ontstond, die Staatskerk werd. In den tijd der Fransche revolutie, in 1796, schafte de Nationale Vergadering de Staatskerk af. Bij Besluit van 2 Augustus 1808 werden door Koning LODEWIJK NAPOLEON de kerken toegekend aan de kerk genootschappen die ter plaatse daar het meest voor in aanmerking kwamen. De torens werden toegewezen aan de inmiddels naar Fransch voorbeeld ontstane Burgerlijke Gemeenten. Deze toewijzing had verschillende doeleinden: de tijds aanwijzing, strategisch punt, veldtelegraaf, vast punt voor de kadastrale meting, ook voor hoogtemaat. Zoo werd in 1808 Blaricum's toren Gemeentebezit en ontsnapte daardoor aan den pleisteraar die de kerk in de 19e eeuw onderhanden nam. Het oud-Gooische Gemeentebestuur wenschte den toren in eere te herstellen. De onafhankelijkheid van den Gooier brengt mede dat hij dat liefst zelf doet, geen hand ophoudt of verplichtingen op zich neemt. Het bezwaar was daarbij, dat de kosten teveel waren voor ineens en de herstelling in eenige groepen, over de jaren verdeeld, geschiedde. Bij de eerste etappe werd het inwendige onderhanden genomen, de balkenzolders, de klokkestoel. Later kwam een nieuw uurwerk met verlichte cijferringen die in wijden omtrek bij avond den tijd melden. Wie nu na zonsondergang van den Tafelberg naar Blaricum afdaalt ziet in de vallei lichtende puntjes van den toren. Het oude uurwerk, aardig doch versleten, werd op den uurwerkzolder, als een museumstuk geplaatst, achtergelaten voor wie er belang in stelt. Tegelijk met de herstelling van de kerk, die geschiedde vanwege de Kerkvoogdij onder leiding van den Blaricumschen architect RUETER, werd tevens het uitwendige van den toren ter hand genomen. De verprutste Westingang werd in den oor- spronkelijken vorm hersteld waardoor tevens licht kwam in het Westportaal. Een nieuw stel eiken deuren, naar oude samenstelling door een inwoner gemaakt, sluit dit portaal af. Muurvlakken, waterlijsten, blindvensters en galmgaten werden hersteld met oude baksteentjes, waar noodig in profiel behakt, alles uitgevoerd door den dorpsmetselaar onder leiding. Het moeilijkste vraagstuk was de trans. Wat aanwezig was, een laag muurtje met ijzeren hek, bleek niet oorspronkelijk en vergaan, dus moest weggebroken worden. Na verschillende overwegingen werd besloten een open borstwering te maken van de soort zooals deze in gaven toestand voorkomt aan de bijgelegen toren van Huizen. Deze borstwering werd gemaakt naar vage aanwezige gegevens en verder naar het lijnennetwerk waarop de toren klaarblijkelijk was ontworpen en gebouwd. Voor nog open blijvende vragen diende de trans van Huizen tot leidraad. Zoo is Blaricum's toren weder tot een schoon geheel geworden dat alleen wegens de deugdelijke reiniging enkele jaren zal noodig hebben om bij te kleuren in de landelijke omgeving. Amsterdam, Februari 1936. A. A. Kok, architect.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1936 | | pagina 8