DATEERING VAN EEN DAK HEEMSCHUT 11 Toen voor eenige jaren de dakbedekking van het choor van de Ned Hervormde kerk te Warmenhuizen (N.-H.) moest worden vernieuwd, vond de leidekker bij het afsloopen van het oude Rijndak een lei, die een inscriptie vertoonde. Keurig ingegrift, enkele letters zelfs met behulp van de passer geconstrueerd, stond daarop een navolgende mededeeling vermeld Klaarblijkelijk hebben dus de drie plaatselijke kerkmeesters A. W., K. Meesters G. D. S. en D. P., van wie alleen de initialen tot ons gekomen G. D. S. zijn, in het jaar 1707 het choordak de voorlaatste maal doen A°— J 7 0 7 verdekken, ten bewijze waarvan de uitvoerder deze herinneringslei heeft geplaatst. (Dat er inderdaad te Warmenhuizen een college van drie kerkmeesters bestond, weten wij o.m. uit een acte, verleden voor notaris H. J. VAN DER Ll)N te Alkmaar dd. 25 Maart 1625). Ook te Alkmaar werd ten tijde van de jongste restauratie van de Groote Kerk een soortgelijke gedenkplaat gevonden, doch dit exemplaar was in lood uitgevoerd en van lateren tijd. Te Edam trof voorts de architect A. A. KOK tijdens de door hem uitgevoerde restauratiewerken van de Groote- of St. Nicolaaskerk een insgelijks Rijnsche lei met inscriptie. Ook hier heeft de leidekker zich eerst tevreden getoond, nadat hij zijn werk gesigneerd had door het aanbrengen van een fraai monogram, samen gesteld uit de letters A. en P. met daarachter aangesloten zijn naam en woonplaats voluit (waarschijnlijk „A. PEEK Purmerend"; geen jaartal). Echter niet alleen in Noord-Holland moet zoo'n gebruik hebben bestaan om leien te bezigen voor het overbrengen van berichten omtrent kerkbouw of kerkherstel. Dat bewijst het rechthoekige, dus van een Maasdak afkomstige exemplaar van de Ned. Herv. kerk te Kloosterzande (Zeeuwsch-Vlaanderen), dat blijkens zijn overigens min of meer mysterieus opschrift, reeds in de 16e eeuw en liefst in 1523 moet zijn toegepast2). Voor zoover leesbaar luidt de tekst Ik meldde hier slechts enkele, door navraag toevallig bekend geworden gevallen. Meer voorbeelden zullen anderen bekend zijn. Daaromik twijfel niet, of het zal zelfs veelvuldig zijn voorgekomen, dat onze oude lei dekkers hun werk bekroonden op hunne hierboven gesignaleerde bescheiden wijze. Want, eenerzijds, de tijd van schreeuwende reclame moest toen zijn intrede nog maken. En aan de andere kant, een ambachtsman, meester in zijn kunst, arbeidde in die dagen met inspanning om zijn taak eervol te volbrengen. HORATIUS' woorden: intendes animum studiis et rebus honestis waren voor dien ambachtsman nog het streven Geenszins ligt het nu hier in mijn bedoeling met deze luttele voorbeelden de ondergang van het ambacht van den leidekker te schetsen. Ik vraag alleen eenige belangstelling voor het oude, door den leidekker van weleer zoo goed begrepen Viginti millia tzazolos Anno d^j M°D°XXIII VUT octobris tepore Roberti clericj abbatis Mille ducatos.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1936 | | pagina 5