VIJ F-EN~T WIN TIG JAAR HEEMSCHUT 6 HEEMSCHUT Op de gedrukte Statuten van den Bond Heemschut staat: „opgericht den 2 Februari 1911". Den 2den Februari 1936 zal dus de Bond Heemschut juist 25 jaar bestaan. De vraag rijst of dan iets bijzonders gebeuren zal. Na rijp beraad heeft het Bestuur gemeend, „neen". Om tweeërlei reden. In de eerste plaats omdat het feest feitelijk reeds heeft plaats gehad door de Heemschut tentoonstelling in den zomer van 1934. Aan den oprichtingsdatum van den Bond Heemschut is blijkens het notulenboek uit dien tijd heel wat voorafgegaan, er was langdurige voorbereiding noodig. Zoodoende is de Heemschuttentoonstelling geweest het vijf-en-twintig jarig gedenkfeest van het ontstaan der Heemschut gedachte in Nederland. De tweede reden is dat Heemschut zich niet gaarne uitleeft in een zaal met veel gepraat en veel papier doch liever en beter in de werkelijkheid, in de vrije natuur, in een schoone oude stad of op een plek waar schoonheid bedreigd wordt of ernstig geschonden is. Dat kan beter in 't voorjaarsgetij, waarvoor de Jaarvergadering, de Algemeene Vergadering telken jare de gelegenheid biedt. Daarom stelt het Bestuur zich voor het vijf-en-twintig jarig bestaan te gedenken tegelijk met de Algemeene Vergadering in het voorjaar 1936. Niettemin dient, al ware het slechts voor de goede orde, de datum 2 Februari 1936 vast gelegd te worden in de gedrukte annalen van Heemschut. Als bladvulling is hierbij geplaatst het oudste exemplaar van de clichéverzameling, 25 jaar oud. Dit is de afbeelding van een hoekhuis in een der schoone kleine steden langs de Zuiderzee dat toen gemaakt was pp de plek waar een goed gevormd huisje gestaan had. Dergelijke wansmaak deed de Heemschutgedachte ontstaan. 25 jaar geleden werd in een der schoone Zuiderzee stadjes dit hoekhuis gebouwddit waren de druppelen die den beker deden overloopen en aanleiding gaven tot stichting van den Bond Heemschut

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1936 | | pagina 6