LE PAYS DE L'AMBLÈVE HEEMSCHUT 5 Pourquoi Le Pays de l'Amblève doit-il devenir P ar c National? Het boven genoemde, ons toegezonden, rijk met fraaie foto's geïllustreerde boekje, geschreven door E. RAHIR, Voorzitter van de „Société les Amis de l'Amblève", is een ernstig en welgefundeerd pleidooi voor het behoud van de schoonheden van de Amblève, het aan allen, die Spa en omgeving bezochten welbekende riviertje, dat een van de groote schoonheden van de Ardennen en van het land van Luik vormt. Zooals vrijwel overal, waar uit de ongerepte natuur „winst" te behalen valt, is het ook hier gegaan: exploitatie-mogelijkheden zijn, mede door het ontbreken van een voldoend krachtige tegen-actie, omgezet kunnen worden in exploitatie werkelijkheden, hier in den vorm van stuwdammen en electriciteitswerken, die reeds veel schoonheid hebben bedorven. Laat het, zoo bepleit het hier aan gekondigde boekje, thans daarmee verder uit zijn. laat wat er thans nog rest aan schoonheid tusschen Remouchamps en de Cascade de Coo, een afstand van 27 K.M., door de Belgische Regeering verklaard worden tot Nationaal Park, het eerste natuurreservaat van werkelijke beteekenis, dat Belgiè, na zoo lang op het gebied der Natuurbescherming bij vele naties te zijn achtergebleven, zou stichten. Inderdaad heeft de Belgische Natuurbeschermingsbeweging in eigen land tot nog toe weinig resultaat weten te bereiken. Terwijl in de Congo op initiatief van wijlen Koning AlBERT, het thans 856.000 H.A. groote Pare National Albert gesticht werd, bestaat er tot nu in België zelf, behalve het in omvang kleine, sinds kort „geklasseerde" landschap van Marchée des Dames, de streek waar de Koning verongelukt is, geen Nationaal Park, dat met recht dien naam mag dragen. Een der voornaamste oorzaken van dit geringe succes der Belgische Natuur beschermingsbeweging lijkt ons te zijn het ontbreken van een krachtige centrale, werkelijk nationale Vereeniging tot natuurbescherming. Wel heeft men in België vele plaatselijke en gewestelijke Vereenigingen op dit gebied. Van deze laatste is de bekende Antwerpsche „Vereeniging voor Natuur- en Stedenschoon" een der oudste en meest actieve. De ervaring van andere landen: Engeland, Nederland, Zwitserland, Denemarken, Zweden heeft echter geleerd, dat alleen daar, waar de natuurbescherming uitgaat van en haar voornaamsten steun vindt in een het geheele volk omvattende, dus waarlijk nationale organisatie, die het behoud van belangrijke stukken natuur, waar ook in het land gelegen, bevordert als een zaak van nationaal belang, deze beweging den zoo noodigen steun van het geheele volk vindt. Is deze grondslag eenmaal gelegd en stevig gefundeerd, dan kunnen, terwille van een juiste decentralisatie en een logische arbeidsverdeeling, daarna ook provinciale en plaatselijke Vereenigingen worden opgericht en ieder in hun gebied met succes werkzaam zijn. Aldus is de-Nederlandsche Natuurbeschermingsbeweging ontstaan en gegroeid, van welker groote resultaten de voorrede van het.door ons aan gekondigde boekje met bewondering gewaagt. Wij voor ons gelooven dat, ook al zijn bij onze zuidelijke naburen de toestanden anders dan bij ons, dit de weg is, dien men ook in België zal moeten gaan om nog tijdig tot blijvende en belangrijke resultaten te kunnen geraken: het heffen van de Natuurbeschermingsbeweging uit de locale en gewestelijke sfeer, en het komen tot een krachtige, alle deelen van het volk omvattende dus waarlijk nationale organisatie, die, natuurlijk in samen werking met de reeds bestaande Vereenigingen, de Natuurbescherming in haar meest onbaatzuchtigen vorm als een nationaal belang zal weten te bepleiten en te bevorderen, en welke op die wijze den steun van het gehééle volk en tenslotte zonder twijfel ook die van de Regeering zal weten te verwerven. Den Haag, Januari 1936. H. CLEYNDERT AZN.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1936 | | pagina 5