MAANDBLAD VAN DEN BOND HEEMSCHUT MEDEDEELINGEN V/D BOND HEEMSCHUT BESCHERMVROUWE: H. M. DE KONINGIN Contributie. De leden worden verzocht thans, in het begin van het jaar hun contributie te betalen op postgiro No. 124326 van den Bond Heemschut. Het adviesbureau, verbetering van dorpsbouwplannen, behandelde bouwplannen in de maanden December en Januari te Princenhage, Ommen, Noordwijkerhout. Abcoude, Edam, Lisse en Oirschot, waaruit blijkt, dat nog steeds nuttig werk gedaan wordt. Te Leiden besloot de Raad het tweede deel van het Levendaal niet te dempen; een Rokinzaak. Dat verheugde Heemschut, want in den loop der jaren is meer malen gestreden voor behoud van het Levendaal tot eindelijk, ook uit vermoeidheid, Heemschut zweeg. Te Harlingen liggen over de haven en de daarop aansluitende gracht niet minder dan vier bruggen waarvan eenige versleten zijn. De vraag rijst of zooveel bruggen noodig zijn. Ter plaatse werd een voorloopig advies gegeven. Het uitbreidingsplan van Baarn staat in de volle belangstelling, vooral na de beslissingen over het uitbreidingsplan van Hilversum. Te Baarn dreigt in alle richtingen bebouwing langs de wegen te komen waardoor deze fraaie streek, die toch al ernstig aangetast is, bedorven zou worden. De beslissing zal ongetwijfeld ook voor andere gevallen van belang zijn. De weg Groningen—Assen heeft in velerlei opzicht de aandacht. Concept-voor schriften omtrent een streekplan van Groningen tot Assen vanwege de Inspectie van de Volksgezondheid, dus van de Provincie, kwamen en zullen trachten hier veel goed te maken; wellicht in een volgend nummer kan hierop nader worden ingegaan. De Gemeente Haren, van dorp gegroeid tot buitengemeente van Groningen, heeft den hoofdweg door het dorpindien deze weg verbeterd wordt zal de schoon heid en de rust van dit dorp er niet op vooruitgaan; dit is een weg-aanleg van den Rijkswaterstaat. Te Assen loopt dezelfde Rijksweg door het tot stad uitgegroeide dorp. Gaat men daar dwars door, dan wordt de aloude Brink totaal bedorven; aangewezen is een ander traject te zoeken en den Brink in eere te herstellen. Deze vraagstukken zijn in behandeling. In Terneuzen is van schoonheid "en geschiedenis niet veel bewaard gebleven. Men ziet er geen enkel oud geveltje alhoewel het stadje wel heel oud is. Er is echter een oud stuk vestingwerk dat nu gevaar loopt. Dit is in overleg met de vak kundige Vereeniging „Menno van Coehoorn" in behandeling. In Borger in Drenthe tracht men een gave oud-Saksische boerderij in eere te houden met een complete inrichting en gereedschappen; het boerderijtje ligt in het gehucht Drouwen, aan den rand van het Drouwenerzand. Nedertandsch fabrikaat is best, doch aanbeveling met plankeborden langs den autoweg minder geschikt; op een adres te dezer zake aan het Ministerie van Handel, Nijverheid en Scheepvaart kwam een geruststellend antwoord. Nu moesten de verzekeringmaatschappijen ook eens ophouden de schoonheid te bederven; dat geeft geen pas meer in dezen tijd. r;,;.» heemschut

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1936 | | pagina 1