BOEKEN EN JAARVERSLAGEN 96 HEEMSCHUT „Wegen", Tijdschrift gewijd aan den Weg en het Verkeer. Onze Sub-Commissie „De Weg in het Landschap", ,.W. I. L.", heeft tezamen met de Vereeniging „Het Nederlandsche Wegencongres" en den „A. N. W. B." een extra-nummer uitgegeven, dat gewijd is aan „De Weg in het Landschap", een vraagstuk in onze dagen van groot belang. De Heer Ir. G. A. OVERDIJKINK, houtvester bij het Staatsboschbeheer en lid van de Commissie „De Weg in het Landschap", heeft deze uitgave verzorgd en den zeer belangrijken en onder houdenden inhoud verlucht met tallooze mooie foto's, die soms zeer duidelijk aangeven hoe het landschap er niet en hoe wel moet uitzien. De eischen, die vroeger aan een weg gesteld werden, toen er nog geen snelverkeer bestond en men buiten langs lommerrijke dreven ging wandelen of rijden, zijn geheel gewijzigd. De groote, haast overdreven, snelheidszin van onze dagen heeft gemaakt, dat we breede wegen met ruim uitzicht op het omliggende landschap meer zijn gaan waardeeren dan smalle, met eindelooze boomenrijen gezoomde wegen. Een weg moet in het landschap liggen alsof hij er één mee is en daarbij moeten wegenbouwer en natuur-architect elkander de behulpzame hand bieden. De Bond Heemschut is den Heer OVERDIJKINK zeer erkentelijk voor zijn mooie werk. Zij die nog geen oog hadden voor de verminking der natuur, worden daar duidelijk op gewezen en den Heemschutters leert hij het mooie van ons land nog beter zien. Aan hen, die met aanleg van nieuwe wegen te maken hebben, wordt bestudeering van deze uitstekende brochure warm aanbevolen. Onze grootste natuurliefhebber Dr. JAC. P. THIJSSE schreef het voorwoord. Wat is aangenamer in deze sombere tijden dan door den hof van THIJSSE te wandelen langs de mooie wegen, die OVERDIJKINK voor ons wenscht te behouden of te scheppen. Waar de W. I. L. is, komt een goede weg. Van de firma H. VEENMAN ZONEN te Wageningen ontvingen wij de eerste aflevering van „Onze Loofhoutgewassen" door W. J. HENDRIKS te Amsterdam, Secretaris der Neder landsche Dendrologische Vereeniging; een uitvoerige beschrijving van alle in ons land aan wezige loofhoutgewassen met vermelding van de bijzonderheden die van belang zijn voor hen die belang stellen in of belang hebben bij het gebruik van deze gewassen in onze parken en tuinen. Het voor ons liggende nummer, de eerste van een reeks van 12 afleveringen, ziet er ook wat uitvoering betreft zeer goed uit; de verschillende gewassen zijn duidelijk en voor ieder begrijpelijk beschreven, terwijl vermeld is welke hoogte zij kunnen bereiken, het land van herkomst, waarvoor men de verschillende planten of boomen kan gebruiken en hoe zij worden gekweekt. Fraaie afbeeldingen versieren den tekst, zoodat men een goed overzicht krijgt van den vorm der bladeren en bloemen en de groeiwijze van verschillende boomen en struiken. Reeds lang heeft men in ons land de behoefte gevoeld aan een dergelijk werk; tot nu was men hoofdzakelijk aangewezen op Engelsche en Duitsche werken, die vanzelfsprekend niet juist konden weergeven wat voor ons land van belang is, terwijl voor hen die bovenstaande talen niet voldoende machtig zijn, het steeds een beletsel geweest is om zich op de hoogte te kunnen stellen van de gebruikswaarde der verschillende boomen en heesters of de nomenclatuur. Daarom is het toe te juichen, dat niettegenstaande de ongunstige tijds omstandigheden, schrijver en uitgever het hebben aangedurfd een zoo belangrijk werk te laten verschijnen. De verschillende gewassen zijn systematisch gerangschikt; dat wil zeggen, De brochure is verkrijgbaar bij het bureau van den A. N. W. B. te 's Gravenhage voor fl. Voor leden van den A. N W. B., van de Ver. Het Ned. Wegencongres en van den Bond Heemschut voor f0.50. RED.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1935 | | pagina 7