MAANDBLAD VAN DEN BOND HEEMSCHUT WAT HEEMSCHUT'S AANDACHT HAD BESCHERMVROUWE: H. M. DE KONINGIN Het Amsterdamsche Paleis-Raadhuis is aan het Rijk overgedaan. Verkocht mag men niet zeggen, al lijkt het er veel op. Velen zijn daarmede zeer ingenomen, getuige hét feit dat 'de Raad het besluit met algemeene stemmen nam. 't Is ook erg practisch, men' is ontheven van de restauratie en er komt geld voor een nieuwer Stadhuis dan het nieuwe dat eenige jaren geleden gebouwd werd aan den O. Z. Voorburgwal. Er zijn echter ook nog'Amsterdammers die 'n traan wegpinken. Voor hen is Amsterdammer al durven ze 't niet luid verkondigen altijd nog een eeretitel. Het Genootschap Amstelodamum zond een adres en eenige honderden handteekeningen van bijval van Amsterdammers. Dit was echter eens roependen in de woestijn. Er werd slechts nota van genomen met de welwillendheid die daarbij behoort. De traditie werd immers behouden want 't gebouw was al ruim een eeuw Paleis en dat bleef 't. Doch hebben wel allen die hun votum uitgesproken hebben geweten wat ze deden. Het oude Stadhuis is symboliek. De plattegrond is op de windstreken georiënteerd en op een proportiestelsel ontworpen. De Oostzijde is open, het eeuwig licht tegemoet, waar achter open bronzen hekken de aloude rechtspraak in 't openbaar geschiedde. Gansch het gebouw, in opstand, in volgorde van ruimten, in versiering, in beeldhouw- en schilderkunst is symbool, gewijd aan de kracht van Amsterdam. Welk een leering zoude daarvan uit kunnen gaan voor de toekomstige beheerderen der schoone stad. In een tijd toen als gevolg van welvoldaanheid en verslapping Nederland zijn vrijheid verloor werd het gebouw tot Paleis, stónd Amsterdam zijn glorieus Stadhuis af aan een vreemden overheerscher. Toen Nederland zijn vrijheid en zijn Vorstenhuis terug kreeg, had Amsterdam zoo vlug niet iets anders aan te bieden en bleef 't gebouw Paleis. Doch dat is geen echte traditie van vaderlandsche trots. Thans zullen als Paleis gebruikt worden ruimten van monumentale schoonheid die in hun symbolische beteekenis volkomen onbegrepen zullen blijven. De eene gast zal een marmeren Venus aan de deur van zijn kamer vinden, de andere knagende muizen aan 'n ledige geldkist 'of 'n balcon halverhoogte in zijn kamer. Laten we ons vertroosten met de gedachte, dat het bouwwerk behouden blijft en de hoop uitspreken dat het schoone Amsterdam nog weer ereis ééns een Bestuur moge verkrijgen, dat, met algemeene stemmen, de symboliek ervan begrijpen zal. Doch op dat hoogtepunt is Amsterdam nog niet gekomen. Voorloopig is het genomen besluit dus zeer goed. Het Rokin is nog steeds aan de orde. Gezien het matig gewin dat de demping van 't eerste deel gaf- zal het tweede deel wel open blijven. De vier Vereenigingen die zich plegen in te laten met de schoonheidszaken zonden een gemeenschappelijk adres waarin voor deze keer niet betoogd werd van schoonheid en historie doch waar teekeningen bijgedaan werden hoe 't kon. Practisch dus, in den geest des tijds. Ontsierende reclame heeft nog steeds de aandacht. Ieder weet in zijn omgeving gevallen van ontsiering ondanks de vele verordeningen. Men ga te Amsterdam maar eens wandelen langs heemschut d™

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1935 | | pagina 3