100 HEEMSCHUT plantsoen jaarlijks door de kermis gebruikt en platgetrapt worden om na afloop van de verhuringsgelden een deel af te zonderen om de zaak weer op te knappen. Dit werkt heel bevredigend. Driekwart van 't jaar heeft het Lindeind een keurig aanzien. De duizend jarige Linde vlak achter 't Raad huis staat er nog altijd, vormt bij slecht weer een goed regen scherm en wordt overigens vertroeteld om 't leven te rekken. Op het plein was de behoefte aan een muziektent. Het Lindeinde in 1870. Men ziet de vroegere Hoofdwacht toen RaadhuisDeze is ontworpen in hoofd- van achteren en de duizendjarige linde die toen reeds geschraagd werd vorm zich aansluitende bij het plein, aan de wegzijde gesloten dus aan 3 zijden open van zwaar hout, met een rieten dak en zoo laag mogelijk gehouden. In het voetstuk worden de stoelen en andere spullen weggeborgen, zoodat het geheel steeds een verzorgd aanzien heeft. Het trouwlaantje dat hoog uitgegroeid was is op deskundig advies zoodanig gesnoeid, dat dit nu weder uitgegroeid is tot een liefelijk berceau. Het gemis aan een eindpunt in de as, zooals oudtijds de deur van de Kapel en later de deur van de Hoofdwacht, doet zich gevoelen. De zware eik, de Vrijheidsboom, in 1795 geplant, is daar terzijde een fraai meubel. De beplanting wordt keurig onderhoudensneuvelt een boom dan wordt een jonge ingeplant, zoodat onmerkbaar vernieuwing plaats heeft. Het uitbreidingsplan. Het behoort tot de gebruiken buiten de bebouwde kom in overdadige hoeveelheid bouwterrein te ontwerpen voor villa-achtige bouwerij, voor huisjes twee aan twee, drie aan drie of alleen. Aan dezen wensch kon men niet geheel ontkomen. Echter is dit in zeer gematigden zin geschied. De bestaande wegen gaven vanzelf al den omtrek aan, Oost een puntig toeloopend terrein, West een wijd uitloopend stuk. Hierin zijn bouwblokken ontworpen met wegen, voortuinen, voor- en achtergevelrooilijnen, alles naar de regelen der kunst. Daarbij behooren bebouwingsvoorschriften die regelen de afstanden der huisjes en hoeveel er onder één dak mogen komen. Het al of niet slagen der bebouwing zal geheel afhankelijk zijn van den ontwerper, of deze een begaafd mensch is en of hij zoo hier en daar iets maken mag of een heel straataanzicht in handen krijgt. De geringe behoefte en den tijd in aanmerking nemende, zal die bouwerij wel niet vlug voltooid worden. Immers er is elders nog bouwterrein genoeg en men wil niet zoo ver van de Lind wonen. Komt het eens zoover dat er bouwblokken komen, dan zal het geraden zijn deze zooveel mogelijk in één begaafde hand te houden. De tusschenzöne. Tusschen de bebouwde kom en de open velden is rondom reeds hier en daar bebouwing ontstaan. Dit is aan enkele wegen, in den zin der lintbebouwing, een euvel, dat thans overal aan de orde is, doch in Oisterwijk niet ernstig aanwezig is. Verder buurtjes zoo hier en daar, nederzettingen die tot dorpjes uitgroeien. Teneinde al deze zaken te ordenen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1935 | | pagina 11