HET UITBREIDINGSPLAN VAN OISTERWIJK HEEMSCHUT 99 Het aanzien der bebouwing blijft een moeilijke zaak. Een enkele keer komt een goed verzorgd ontwerp in doch de overige zijn zwak of erger. De fout is veelal hierin dat men al gemeen Nederlandsch beproeft met toepassing van ergens geziene vormen inplaats van eenvoudig Brabantsch. Dit is een taak voor een Schoonheids commissie. Aangezien echter Noord-Brabant de eenige pro vincie van Nederland is die nog geen Provinciale Schoonheids commissie heeft, vervult het Adviesbureau van den Bond Heemschut nog deze taak en beproeft ervan te maken wat mogelijk is. Bij voltooiing der bouwsels blijkt veelal dat de hoofdvorm wel past in 't dorpsbeeld, doch dat door toepassing van buitenissige materialen en kleuren de schoonheid tekort gedaan wordt. De dorpeling in Nederland begrijpt al nog maar niet dat hij 't beste doet de traditie van zijn gewest hoog te houden en niet zijn vensters rood met groen te verven of zijn stoepje van Italiaansche granito met terrazzo te maken. De Lei, het riviertje meer bekend als Voorste Stroom, is zeer schoon in de kronkelige bochten der natuurlijke bedding. Er is 't heele jaar water in. In den winter zelfs zooveel, dat de landstrook ten Zuiden van de bebouwde kom onder water gezet wordt. De Tilburgsche fabrieken hebben door hun afvalwater in dit riviertje te storten dit bekoorlijke stroompje bedorven. Een walgelijke stank stijgt eruit op. De bodem en de boorden zijn vettig vervuild en hebben plantengroei en gedierte vrijwel uitgeroeid. Er zijn echter teekenen die erop wijzen dat aan deze watervervuiling een einde komt. Eens zal er wel een tijd komen dat dit uit is. En dan zal het riviertje vanzelf in zijn natuurlijken staat terugkeeren ook al werd 't niet eens gereinigd. Dan zal al wat er niet in behoort langzaam wegspoelen en de fauna en flora van nature terugkeeren. Uit deze overweging is langs den Voorsten stroom een weg ontworpen met voortuinen en open bebouwing, op papier een fraaie wandelweg langs 't kabbelend beekje, doch voor de werkelijkheid niet voordat de watervervuiling ten einde is. De uitvoering zal dus moeten plaats hebben „na de volgende week". Inmiddels verhindert deze rooilijn de bouwerij van schuren dicht bij het water, bouwsels die later weer weg zouden moeten. De Lind. Het plein, het Lindeinde was tot voor kort een platgetrapte zand- en grindvlakte met boomen. Dat moest zoo wegens de kermis die daar jaarlijks komt en een belangrijke bron van inkomsten voor de Gemeente vormt. Met overleg is dit plein opgeknapt. Er is een plantsoen aangelegd met veel gras en lage hekjes die uitgenomen kunnen worden en een middenstuk met 'n waterfontein, zoo laag dat er een kist overheen kan. Zoo kan dit Vervolg en Slot) Een der groote woonhuizen aan de Zuidzijde van de Lind Dit werd als woonhuis bewoond door de familie DE BALBIAN VERSTER, kantonrechter te Tilburg, is thans magazijn van de sigarenfabriek „De Huifkar"

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1935 | | pagina 10