HEEMSCHUT 75 Nog hört mien oor dat stóarig soezen Nog zut mien oog 't draiend rad, Woar 't wit van schoem kwam oaver broezen 't Röstloos water, 't frissche nat. 't Was of dee grón, gel, grieze steene Van lang vergoaren tied wat zèèn. Des anderen daags de excursie. Tevoren een eenzaam bezoek aan de oude kerk van Delden, waar de koster den dienst beredderde, waar de kille zandsteenen zerken met uitgeloopen wapens getuigden van den tijd. En een bezoek in de richting van 't kasteel Twickel waar alleen reeds 't kijken naar 't toegangspad verboden is, omdat 't harksel daarvan lijdt en waar opzij van de wegen duizend en een paaltjes staan om iedereen op den verharden weg te houden: Ordnung herrsche ins ganze Leben. Naar Haarmühle ging de tocht. Voor den humor zorgde de douaan, die decreteerde dat ieder met luider stemme zijn geldbezit opgaf. Een juffrouw had één gulden drie' en veertig en 'n halve cent. De lijst werd daarna op gelegd, dat is gelegd op de andere. Bij de Haarmühle blies volle kracht de radio het Wessellied of iets aan verwants. Toen dat ding zweeg waren we in een prachtige omgeving, een oude watermolen, een beek met rotssteen aan den oever, een plek van historie en stemming. Na 'n koffiemaaltijd in de open lucht langs de Buurserbeek, een éénmanspad voor honderd personen- De enkele tegenligger moest eraf. Dag Burgemeester! zei een eenvoudige man, die met zijn gezin aan den kant stond, tot A.N.W-B.'s voorzitter en in die stem klonk de vreugde van 't weerzien en uit zijn oogen sprak de eerbied. Bij de grens over 'n bruggetje, links- Rheinisch terug, toen door de graanvelden, door de hooge hei, door sparrenbosch. Daar waren jeneverbessen, de zeldzame conifeer, prachtstukken. Plots een gloednieuwe standerdmolen op een bult aan een meertje. En dan na 'n stief ketiertje het fraaie gastvrije huis Zonnebeek met 't prachtig grasveld. Binnen zaten allen reeds aan de thee, in de hal en de salon, overal. Prof. BYVANCK dankte de gastvrouwe en de gastheer klapte in de handen om de orde erin te houden. Toen 'n treinrit en 'n eterijtje in den trein, net zooals we dat vroeger deden toen er nog geen auto's waren. Alles bijeen een heerlijke ontspanning en 'n leerzame dag. Dat waren zoo de indrukken van Heemschut's secretaris, A. K. Langs de onvolprezen Buurserbeek wandelen de Heemschutters en wijzen elkaar de roode piketten, de voorboden van wat gebeuren gaat Een ten ondergang gedoemde Twentsche koren-standerdmolen werd door de familie VAN HEEK als sieraad in 't landschap op een heuvel bij een vennetje geplaatst

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1935 | | pagina 5