ZOMERHUISJES OP AMELAND HEEMSCHUT 71 Het is een bekend verschijnsel, dat sedert de aandacht der menschheid ge vestigd is op de natuur, de schoon heid der natuur verdedigd moet worden tegen den mensch. Zoo gaat 't ook op 't schoone eiland Ameland. Het begon in 1922 met een aantal klaarkoop Oosten- rijksche houten huisjes,, wat een vormig, doch niet zeer 1 e 1 ij k. De grond een duin vallei en eigendom van 't Kroondo mein werd in erfpacht gegeven. De terreintjes lagen langs een zandpad van Nes. De Gemeente verleende bouwvergunning op grond van het „Ketenbesluit", een merkwaardige toepassing van dit wetsartikel dat bedoeld is voor woonketen bij groote bouwwerken. Toen die eerste stap gedaan was kwamen er meer. Een rij Padoxhuizen, afzichtelijk leelijk. Dan weer eens een keurig verzorgd i huisje, dan weer een misbaksel. Van hoogerhand de Provincie kon de groei van dit zomer- huizendorp blijkbaar niet meer geordend worden dan dat de afstand der huizen vergroot werd. Zoo groeit het getal nog steeds want er is in 't wijde duinlandschap van Ameland nog meer Domeingrond. Daarnaast is iets dat alle verwachtingen overtreft. Bij voormeld zomerhuizendorp ontstond ook een tentenkamp. Daar kampeerde jong en oud. Doch als October naderde verdwenen de tenten en de Westerstorm ontfermde zich over de „schillen en de doozen". Die tenten echter kregen geleidelijk meer vasten vorm en wijzigden tot keten en huisjes. -Het geheel groeide uit tot een ketenkamp, thans van 60 tot 70 stuks, alle met .schoone namen. Ongetwijfeld hebben de slapte in het bouwbedrijf en de afschaffing der kermissen hun medewerking verleend wegens het beschikbaar komen van keten en kermistenten. Ons plaatje vertoont het gezicht van een duintop op de ketendorpvallei. De twee zomerverblijven op den voorgrond hebben wegens de hygiëne de toiletinrichting afzonderlijk buiten geplaatst. In de verte ziet men het zomerhuizendorp van Nes. De Gemeente Ameland heeft een welstandsbepaling in de bouwverordening, doch de plannen werden niet naar de Friesche Schoonheidscommissie gezonden. Dat regelde de Hoofdopzichter van den Rijkswaterstaat voor „Domeinen". Een merkwaardig geval! Op aandrang van het Provinciaal Gouvernement van Friesland heeft thans de Gemeente Ameland de keeteigenaren bericht, dat hun buitenverblijf vóór 1 April 1936 verdwijnen moet. Deze keetlustigen echter verzetten zich. Ook de winkeliers en belanghebbenden, waarbij Raadsleden. En ook „Domeinen". Zoo is er dan vanwege „Domeinen" thans een beroep bij de Kroon om te doen vernietigen het Raadsbesluit van de Gemeente Ameland om het ketendorp te slechten. De oplossing: een flinke brand of 'n cycloon. A. K. MRINtiE. Gezicht van een duintop bij Nes op Ameland. In de duinvallei op den voorgrond het ketendorp, in 't verschiet het zomerhuizendorp. Schoonheidsvernieling zonder weerga

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1935 | | pagina 7