TE DIEVER HET SCHULTENHUIS HEEMSCHUT 69 van vele gemeenten, billijke algemeene tarieven voor landschapkundige adviezen zullen worden vastgesteld; hiervoor zal de medewerking van den Bond van Ned. Tuinarchitecten noodig zijn. Door de vaststelling van deze billijke tarieven zal bevorderd kunnen worden, dat de gemeenten meer dan tot nu toe, ook bij den aanleg en de behandeling van de wegen, de hulp van de landschaparchitecten zullen inroepen, waardoor dus tevens het doel van onze Commissie bevorderd zal worden. Over deze zaak zal nader overleg worden gepleegd tusschen de besturen van de Ver. van Ned. Gemeenten en den B. N. T. Op verzoek van de Commissie ter bevordering van de Heemschutgedachte onder de Jeugd hebben wij aan haar de noodige gegevens en litteratuuropgaven verstrekt betreffende het doel en de werkwijze van onze Commissie. Tenslotte moge nog melding worden gemaakt van het adres, dat onze Commissie enkele weken geleden heeft gericht tot den Minister van Sociale Zaken inzake het uitbreidingsplan van Hilversum; wij hebben Z. E. daarin verzocht om terwille van een goede regeling der bebouwing en ter voorkoming van lintbebouwing langs de uitvalswegen in die Gemeente, te bevorderen, dat de Koninklijke goedkeuring op dit uitbreidingsplan zal worden verkregen. De Secretaris, H. Cleyndert Azn. De nog jeugdige stichting „Oud-Drenthe" deed reeds krachtdadig van zich hooren. Te Dwingeloo is een oud water bouwkundig monumentje, een beweegbare waterafsluiting, het Bat in ge r Schut, waarmede Heemschut zich al bezig hield, waaraan het Koninklijk Instituut van Ingenieurs zijn krachten be proefde, doch dat door „Oud- Drenthe" werd veilig gesteld. Een tumulus, de Galgenberg te Westerbork werd in eigen dom verkregen. En nu, het Schuitenhuis te Diever. De Schulte of Schultes was oudtijds voor het bestaan der Gemeenten het Hoofd; het Gezag over een bepaald district. Zoo is het bekende oude Raadhuisje van Eelde bij Groningen een voormalig Schuitenhuis. Niet elk dezer oude bouwwerken echter vond zulk een nuttige bestemming. Het Schuitenhuis te Diever stond leeg en dreigde te verwaarloozen. Dè Stichting greep in, kocht het gebouw en gaat het nu restaureeren. Daar is geld voor noodig. Voor wie een bijdrage wil geven is 't adres de Penningmeester der Stichting „Oud-Prenthe", notaris TONCKENS te Assen. Den Haag, 3 Juli 1935.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1935 | | pagina 5