HET EUVEL VAN SCHUITENHUIZEN EN ZOMEROPTREKJES 66 HEEMSCHUT Zeeuwsch-Vlaanderen heeft weer de aandacht. De duinen bij Cadzand worden afgegraven voor werkverschaffing. Ook de afdamming van het" Zwin komt weer naar vorenvroeger voor werkverschaffing, thans om een weg langs de kust te kunnen maken van Ostende tot Breskens, waar het veer naar Vlissingen gaat; hier komt niet alleen de schoonheid in 't gedrang, doch ook de wetenschap. De oude zeearm ligt voor een klein deel op Nederlandsch, voor een grooter deel op Belgisch gebied. Aan het Gemeentebestuur van Warmond werd geadresseerd inzake het uitbreidingsplan, om een lage weide O. van Warmond niet voor huisjesbouwerij te bestemmen; het schoone gezicht van de Leede op Warmond zou bedorven worden. Bij Leerdam komt een groote weg en een brug over de Linge. Dan verdwijnt het tafreel dat vele schilders in beeld brachten, Leerdam gezien van den dijk bezuiden de Lihge. Dit is in 't kort wat over de Heemschutbestuurstafel gleed na de genoegelijke Jaarvergadering in 't Gooi. 1 Secr. A. K. De watersport viert hoogtijSteeds meer breidt zich uit het aantal personen, die op het water hunne verpoozing zoekt. Een ieder, die het goed meent met de watersport zal zich hierover terecht verheugen. Maar, met de toename van het aantal watersportbeoefenaars openbaart zich een kwaal, die hierboven is aangegeven. De ontsiering van het Hollandsche landschap tengevolge van vele schuitenhuizen en zomeroptrekjes langs den oever van onze plassen en de toegangswegen tot de plassen neemt in ernstige mate toe. Hoewel deze ontsiering overal zich voordoet, waar de watersport wordt beoefend, is een en ander rondom de Kagerplassen al heel sterk waar te nemen. Deze streek toch heeft, zooals bekend, aardige, in het groen verscholen boerderijen. Dit aantrekkelijke landschap dreigt teloor te gaan. Verschillende mooie plekjes zijn reeds verdwenen. Ik noem als voorbeeld het Vennemeertje. Hoe prachtig lag daar de oude boerderij verscholen onder het geboomte, hoe mooi was de oever rondom. En thans? Het meertje van vroeger is niet meer. Het is ontdekt door lieden die met auto of rijwiel tot in 't hart van de plas wenschen door te dringen om vandaar zich aan boord van hun vaartuig te begeven. Dientengevolge heeft het een jachthaven gekregen, er zijn schuitenhuizen gebouwd en zelfs is tegen de oude boerderij een banaal theehuisje geplakt. En zooals het daar is gegaan, is 't op andere plaatsen in meerdere of mindere mate gegaan en zoo dreigt het door te gaan tot alle toegangswegen zijn ontsierd en dan volgen ongetwijfeld de oevers van de plassen, want ook daar zijn op enkele plaatsen reeds zomeroptrekjes verschenen. Deze betimmering van den oever mag niet blijven voortgaan! Dit moet worden belet vóórdat het ontsieringsproces zich geheel heeft voltrokken. Reeds heeft de Gemeente Warmond de Eendenkooi gekocht, teneinde dit stuk natuur ongerept te houden. Doch dit is, hoe prijzenswaardig ook op zich zelf, lang niet voldoende. Mogen deze regelen den inzet vormen van een actie van particulieren en vereenigingen, die het wèl meenen met het Nederlandsche landschap, opdat de onvolprezen poelen en plassen zooveel mogelijk ongerept blijven. Zonder te willen vooruitloopen op deze actie zij opgemerkt, dat door vaststelling van gemeentelijke en provinciale verordeningen en vooral door vast stelling van gemeentelijke uitbreidingsplannen (tot bepaling van de plaats waar wel en waar geen jachthavens, schuitenhuizen, zomerhuisjes mogen worden gebouwd) heel wat is te bereiken. Leiden, September 1935. A. Bicker Caarten.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1935 | | pagina 2