60 HEEMSCHUT gemeentelijke Overheid bij wijze van belasting op de binnen het betrokken gebied wonenden nog een en ander binnen te krijgen, dan leidt dit bij de belanghebbende bewoners onwille keurig tot teleurstelling en ontevredenheid. Naar mij voorkomt zal echter, onder den druk der tijden, bij dergelijke exploitatie er door de gemeenten meer en meer naar worden gestreefd de daarvoor in aanmerking komende kosten op de bouwexploitanten te verhalen. Het gevolg zal allicht zijn, dat öf de kostprijs van den grond, waarin al deze eischen verdisconteerd zijn, zóó hoog wordt, dat de animo der koopers tot beneden het nulpunt zal dalenóf wel, dat loonende exploitatie niet meer mogelijk zal zijn. De lichtzijde van dezen gang van zaken is, dat hierdoor meer gezonde toestanden zullen ontstaan en bouw, waar deze economisch niet verantwoord is, vanzelf zal ophouden. Een .bijkomend en vanuit ons standpunt als Heemschutters zeer gewenscht gevolg zal zijn, dat, bij verkoop van, vooral in de nabijheid maar ook op een afstand van bestaande bebouwingen gelegen fraaie bezittingen, waarvan het verdwijnen uit een oogpunt van natuurschoon valt te betreuren, deze niet meer zoo licht zullen vallen in handen van bouwexploitanten. Op zichzelf en aangenomen, dat de gemeentebesturen ook ten plattelande zwaardere eischen aan bouwexploitatie en de financieele afwikkeling daarvan gaan stellen zou dus in dezen vermoeden gang van zaken een gunstige tendenz liggen voor de bescherming van het landschap. Maar, hier staat nu tegenover, dat, zoolang er nog besturen van gemeenten zijn, die of het noodige inzicht ,of het noodige verantwoordelijkheidsbesef missen, uit dit steeds moeilijker worden van bonafide exploitaties, een groot gevaar voortspruit, nl. dat steeds grootere opper vlakten van, grootendeels op aanzienlijken afstand van de bebouwing gelegen, ongerepte terreinen door verspreiden bouw zullen worden aangevreten en bedorven. Die mogelijkheid vloeit voort uit het moderne verkeer, de auto, de fiets en niet in de laatste plaats de ont wikkeling en intensiveering van het autobuswezen. Hoe verder van de kommen verwijderd, boe goedkooper de terreinen. Het is thans, bij de geringe opbrengst dezer bezittingen en de noodzakelijkheid voor velen om deze van de hand te doen, mogelijk om tegen een betrekkelijk geringen koopprijs groote oppervlakten grond in handen te krijgen. Betrekkelijk gering. D.w.z., wanneer er aan eventueelen bouw op die terreinen geen eischen worden gesteld voor wegen, verlichting, waterleiding, en andere voorzieningen; wanneer zelfs, onder het mom van zomerhuisjes en weekendhuisjes, de hand wordt gelicht met de eischen, uit een oogpunt van volkshuisvesting gesteld in de meest bescheiden bouwverordening. Wanneer deze negatieve voorwaarden aanwezig zijn, dan is het mogelijk, ook bij een verkoopprijs van enkele dubbeltjes per M2, in het groot opgekochte complexen bosch, heide, enz. in het klein voor z.g. landhuisbouw te verkoopen Ik hoop, dat de weinige woorden, die ik hier mag zeggen, er toe mogen bijdragen om de oogen te openen voor de groote gevaren, die hierin liggen, niet alleen voor-het behoud van ons landschapsschoon, maar ook om vele andere redenen, en waarvoor men, als de oogen eenmaal opengaan, misschien meer belangstelling zal kunnen vinden dan voor de funeste zijde van het geval, welke ons als Heemschutters voornamelijk interesseert. Wordt aan den eenen kant de zucht om buiten te wonen in de naaste toekomst waarschijnlijk getemperd door de, in klinkende munt om te zetten en door de bouwers en bewoners te betalen kosten voor wegen, enz., alsmede door de stijging der belastingen in de buitengemeenten, aan de andere zijde zal deze zucht worden aangewakkerd door de overweging, dat er bouwgrond beschikbaar

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1935 | | pagina 7