64 HEEMSCHUT met eene heerlijke laan zou verrijken en het herbouwen van twee kostelijke steenen bruggen door den Staat overbodig maken. De houding van den Gemeenteraad van Audenaarde in deze kwestie is op dit oogenblik zeer aarzelend. Persoonlijk voelen de overheden der stad niets voor de esthetiek, de dichterlijkheid en de historie der oude Schelden, en stellen geen belang in de tradities en schoonheid der stad. Sommige zijn echter bevreesd bespot te worden als Beotiers en vreezen de tusschenkomst van hooger organismes en der groote drukpers. Enkele kunnen beïnvloed worden door het toerisme-argument, ten voordeele van de plaatselijke nering. Omtrent deze zorgvuldig voorbereide verslijking der Bourgschelden zult U onze vorige campagne wel herinneren, waarin ik U het machiaveliek plan der Bruggen en Wegen blootlegde, uitgedacht en uitgevoerd om door middel van een opzettelijk veel te smal gemaakte duiker de Bourgschelden in weinige jaren te doen opstoppen en aldus een poel van verpesting te scheppen. Dit met de bedoken bedoeling, dat de geteisterde inwoners zelfs deze die van hun archaïek en gemoedelijk stadsbeeld houden r— genoodzaakt zouden zijn, na weinige jaren, de demping der oude waterloopen af te smeeken. Dit is nu precies twaalf jaren geleden en alles is gebeurd gelijk wij het hadden voorzien. De schijnheilige opzet, waaraan U te dien tijde aarzeldet te gelooven, is thans gelukt. De Bourgschelden zijn verslijkt. Het schijnt echter, dat het Staatsbestuur zich zou bereid toonen, indien de Stad zou insisteeren de bedding nog een laatste maal te laten kuischen. Hetgeen wel bewijst dat zij gevoelt dat haar geweten niet veel zuiverder is dan dëScheldewaters zelf. De meest bedreigde Scheldearmen zijn: de „Smallendam" met de kerk in den achtergrond; de Bourgschelde zelf; het Lappersfort. Den arm van het Lappersfort zou het Stadsbestuur, zoo het schijnt, wel willen redden door hem met den overvloed van het drinkbaar stadswater te alimenteeren (eenige hecto's water per dagEr wordt ons verzekerd, dat een lid van den Gemeenteraad een ontwerp heeft voorgelegd waarbij de oude arm van den Smallendam en al de Bourgschelden met helder water zouden kunnen worden voorzien, door eene zeer naburige groote beek, die gemakkelijk aan de binnenwateren zou kunnen worden verbonden. Het gemiddeld debiet dezer beek de Maarkebeek genaamd is niets minder, volgens de ingenieurs, dan 40.000 kubieke meters per dag. Het werk zou gemakkelijk en met weinig kosten uit te voeren zijn. De kwestie is zeer dringend. Er moet belet worden dat wij voor een voldongen feit gesteld zijn. Het is zichtbaar dat de Staat de hand van den Gemeenteraad wil forceeren. BOEKEN EN JAARVERSLAGEN De Nieuwe Drentsche Volksalmanak verscheen in 1935 voor de drie en vijftigste maal, op zichzelf reeds een aanwijzing dat deze periodiek veler belangstelling geniet. Ook een vluchtig doorzien overtuigt u reeds dat die belangstelling alleszins verdiend is. Men vindt er onder andere een aantal historische bijdragen over oude gebouwen en derzelver bewoners, over nachtwachten in vroeger tijden en over inkwartiering onder de Republiek. De normaliseering van het Schoonebekerdiep wordt bekeken uit het standpunt van verlies aan schoonheid en winst voor den landman. De almanak bevat verder eenige letterkundige bijdragen in proza en gedicht, met lofzangen op Drenthe's Natuurschoon en het Drentsche lied en ten slotte uitvoerige oudheidkundige aanteekeningen over Drentsche vondsten door Dr. A. E. VAN GIFFEN. v. S.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1935 | | pagina 11