24STE JAARVERSLAG VAN DEN BOND HEEMSCHUT 52 HEEMSCHUT Telken jare wanneer het Jaarverslag van den Bond Heemschut aan de orde komt, blijkt dat velerlei zaken zich vrijwel gedroegen als in vorige jaren, doch dat er ook weder iets was, dat in vorige jaren niet voorkwam. Dat is juist wat de leden wakker en waakzaam houdt. Vraagt men wat dat nieuwe in 't afgeloopen jaar was, dan concentreert zich dit in hoofdzaak om de werkverschaffing en wat daarmede verband houdt, het zoeken naar objecten waar ongeschoolden werk aan kunnen vinden. En wafj is daar beter voor geschikt dan schoonheids vernieling, want daar is geen ambacht of vakkennis voor noodig. De taak van het Bestuur was in den regel zoodanige leiding te geven dat in werkverschaffing schoonheid geschapen werd. Hiervoor verdienen in de eerste plaats dank de leden en bestuursleden die ieder op zijn vakgebied deze leiding wisten te verschaffen. Bestuur. In de vorige Algemeene Vergadering kwamen aan de beurt van aftreding de voorzitter, de Heer Mr. J. A. VAN SONSBEECK, en de leden van het Algemeen Bestuur, de Heeren Prof. Dr. H. BRUGMANS en A. A. G. VAN ERVEN DORENS. Dezen werden herkozen. Tot nieuwe bestuursleden werden in 1934 verkozen de Heeren W. BlIRDET en Mr. J. WESTERMAN HOESTEN. De Heer C. R. T. Baron KRAYENHOFF bedankte als bestuurslid, zoodat het getal der bestuursleden was 21, waarvan 4 leden van het Dagelijksch Bestuur. Leden. Van de eigenlijke leden, dus de vereenigingen die bij den Bond Heemschut aan gesloten zijn, bedahkten door de tijdsomstandigheden 3 kleine plaatselijke vereenigingen. Daarentegen traden toe de Friesche vereeniging „It Fryske Gea", de Koninklijke Nederlandsche Automobielclub, de Stichting „Het Geldersch Landschap" en de Stichting „Het Noord- Brabantsch Landschap". Daardoor kwam het cijfer der aangesloten vereenigingen op 42 en Heemschut ging er belangrijk mede vooruit. De donateurs zijn hoofdzakelijk Gemeentebesturen. Toen enkele jaren geleden de werkzaamheden der verbetering van dorpsbouwplannen grooten- deels werd overgedaan aan de inmiddels ontstane Provinciale Schoonheidscommissiën, daalde het getal der donateurs. Dit groeit echter geleidelijk weer, hoofdzakelijk door velerlei ander soort adviezen aan Gemeentebesturen. Het getal kwam van 27 op 35. Het getal der buiten gewone leden, dat zijn de personen die lid zijn, ging vooruit van 230 op 255, ondanks vele bedankjes door den tijd. Dit is voornamelijk het gevolg van de Heemschuttentoonstelling, die dus ook in deze richting vruchten voortbracht. Het Maandblad bleef als steeds het belangrijkste middel om verband te houden met de leden, met officiëele personen en met de pers. Vooral dit laatste is van groot belang, want Heemschut bereikte nooit iets met pogingen tot gezag of dwang, doch wel met bekendheid geven, raad geven, of overreding. De copie voor het Maandblad kwam steeds overvloedig binnen, hetzij in klagenden, hetzij in jubelenden toon. Wel vereischte het somtijds zorg deze goed bedoelde bijdragen tot den juisten vorm persklaar te maken, want niet alle Heemschutters zijn journalisten. En dan was daar ook nog het illustratiemateriaal en de typografische ver zorging. Echter, het blad ging elke maand op tijd ter post en werd op velerlei plaats gewaardeerd. Alleen zullen de kosten nog wat besnoeid moeten worden. De Rijkssubsidie werd voor' 1933 met 15 verminderd, voor 1934 het overblijvende gehalveerd, voor 1935 dit toen weer met 10 °/0 bezuinigd en voor 1936 zal het restant waarschijnlijk nog eens gehalveerd worden. Deze samengestelde rekensom veroorzaakte dat tal van concept-begrootingen gemaakt werden om steeds de begrooting sluitend te houden. Niettemin is deze sluitend gebleven. De werkzaamheden van het Adviesbureau, de verbetering van dorpsbouwplannen, beperken

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1935 | | pagina 6