SU HEEMSCHUT Z MAANDBLAD VAN DEN BOND HEEMSCHUT DE ALGEMEENE JAARVERGADERING IN HET GOOI BESCHERMVROUWE: H. M. DE KONINGIN De gedachte om de Algemeene Jaarvergadering dit jaar in 't Gooi te houden heeft ingeslagen. Wie niet kwam heeft iets verzuimd. Na een korte voorvergadering van het Algemeen Bestuur begon de vergadering die Zaterdag 6 Juli 1935 gehouden werd om 11 uur met ruim •50 personen, welk getal spoedig toenam tot 80. Op 't eind der vergadering kwamen nog steeds belangstellenden voor den uitstap door 't Gooi. In totaal hebben minstens 100 personen geheel of gedeeltelijk den Gooischen dag medegemaakt. De Commissaris der Koningin in N.-H. had Heemschut met zijn komst vereerd in de functie van Voorzitter der Stichting „Gooisch Natuurreservaat". De Gooische Burgemeesters en andere leden der Gemeentebesturen waren aanwezig en vele vertegenwoordigers van belang rijke Vereenigingen. De A. N. W. B. vergaderde dienzelfden dag te Leeuwarden, zoodat de vertegenwoordiging dier belangrijke Vereeniging vanzelf ontbrak en meerderen voor dien dag moesten kiezen tusschen Friesland en 't Gooi; of Brabant, want de feesten te 's Hertogenbosch werden juist dien dag ingeluid. De vergadering had een normaal verloop. De openingsrede van den Voorzitter, verslagen van de financiën, van den Secretaris, van de W. I. L. 't Belangrijkste daarvan is in dit en zal in 't volgend nummer 'afgedrukt worden. Bussum's Burgemeester, de Heer H. DE BORDES, gedelegeerd lid van het Gooisch Reservaat, stak een gloedvolle rede af waarin niet alleen het ontstaan van het Reservaat werd geschetst, doch tevens de schoonheid van het Gooi geroemd werd en te velde getrokken tegen al datgene wat die schoonheid dreigde aan te tasten. Het Gooi wordt reeds als Nardinxland genoemd in een acte van 964, over „scharen", d.i. weiden, wordt reeds gesproken in 1404, de oudste erfgooierslijst is van 1706. In 1930 kwam het Reservaat tot stand. De gronden werden gekocht van Stad en Lande van Gooiland, voor een millioenenbedrag, een deel betaald door de Gemeente Amsterdam, een deel door de Provincie Noord-Holland, een deel door de Gooische Gemeenten. De Renkumsche Burgemeester, de Heer J. J. TALSMA, gaf een zeer gewaardeerde voordracht over de verspreide bebouwing in het landschap, vestigde de aandacht erop, hoe steeds meer fraaie plekken en uitzichten ontsierd worden door lintbebouwing langs buitenwegen of door bouwen op plekken waar geen huizen behooren. De verdienste der rede school niet alleen in de overtuiging dat de strijd tot behoud der schoonheid een plicht is doch tevens in de middelen welke werden aangegeven tot beteugeling van het kwaad. In een der eerstvolgende nummers van het blad zal de rede worden opgenomen. Nadat verschillende sprekers en vragers het woord hadden gevoerd over vestingwerken te Doesburg en zomerhuisjes op Ameland en veel meer werd de eigenlijke vergadering gesloten. Alvorens aan de koffietafel te beginnen konden de aanwezigen in de ruime behuizing van Hamdorff die doolhofsgewijs ontworpen is zich verpoozen. Van die gelegenheid maakte de Heer W. J. RUST gebruik iets te vertellen bij eenige graf-urnen, in Gooische tumuli gevonden. Begunstigd door het zomerweer bood de honderdvoudige koffietafel in de open lucht van den Japanschen tuin een genoeglijken aanblik. De Commissaris voerde het woord en zegde vriendelijke woorden van het Gooi en over Heemschut. Laren's Burgemeester vergastte het bezoek op een tafelrede over de Gooische legenden. Autobussen brachten de bezoekers op schoone plekken, wandeling en rit wisselden elkaar af en ieder ook schrijver dezes die meer dan 10 jaar in 't Gooi woonde kreeg iets te zien wat hij niet kende of niet wist. 'tWas een prachtige dag! Blaricum's Burgemeester, de Heer KLAARENBEEK, ving het gezelschap op en leidde het door schoon Blaricum. Hamdorff was weer 't bijeenkomstpunt. Daar bleven een veertigtal Heemschutters tafelen tot 't avondfestijn op gang was Toen de laatste Heemschutauto Laren verliet was de Zondag reeds geruimen tijd ingegaan. A. K.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1935 | | pagina 3