30 HEEMSCHUT -werd niet overdacht. Zoo kon het geschieden, dat de menschen de geheele plantensamenleving stoorden. Alles werd uiteengerukt en op andere wijze weer samengebracht, zoodat het steeds moeilijker werd, te bestudeeren, hoe het oorspronkelijk geweest moer zijn en waarom. Ga nu in gedachten eens naar een weide bij U in de buurt. Denkt daarnaast eens aan den dorren grond. Op het eerste terrein voedsel en water, om dat voedsel in groote hoeveelheid opneembaar te maken. Snelle groei, weidedieren. Dus sappige planten, wat hindert het, of van dien overvloed wat afgegeten wordt, het is spoedig opnieuw gebouwd. Op het tweede terrein, de dorre grond, andere levensomstandigheden. Alles is hier meer hard, houtig, doornig. De plant heeft moeite, levensstoffen te vinden! Men kan niet plantendeelen, die met oneindige moeite zijn opgebouwd, zoomaar laten afeten! Verdediging daartegen. Nemen we nu een niet zuur moeras. Veel te veel water. Dus moet de plant het voedsel zuigen met groote hoeveelheden water.' Zie de inrichting van zoo'n plant. Groot verdampings oppervlak. Gemakkelijk afvoeren van regenwater, zoodat zoo spoedig mogelijk weer uitgedampt kan worden het water, waaraan het sterk verdunde voedsel onttrokken is. Op de dorre gronden zien wij dat anders, zie maar, inplaats van breede bladeren dorens, zelfs grauwe kleuren ter afweer van uitdrogend zonlicht. Zeker, planten die in zuur moeras staan, nemen niet dat verdampingstype aan. Het zure water is immers niet of slecht op te nemen en de overgang, die artistieke waarde kan hebben, heeft hierheen directe praktische reden. Is het niet heerlijk, na te gaan, hoe wonder het leven zich uit? Hoe hier een „verstand" werkt, waarbij het menschenbegrip nog zoo nieuw en weinig ontwikkeld is. Zelfs de grootste geleerden TUINAANLEG NAAR ARCHITECTONISCHE MOTIEVEN. ONTW. H. V. O.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1935 | | pagina 7