HEEMSCHUT JS MAANDBLAD VAN DEN BOND HEEMSCHUT WERKZAAMHEDEN VAN DEN BOND HEEMSCHUT BESCHERMVROUWE: H. M. DE KONINGIN De Algemeene Vergadering zal dit jaar half Juni te Amsterdam gehouden worden, Zaterdag 15 Juni. Bedoeling is deze keer de vergadering te Amsterdam te houden. Den leden wordt verzocht dezen dag dus reeds vrij te houden. De 25-jarige herdenking is dit nog niet. De voorbereiding voor de stichting van Heemschut heeft blijkens archiefonderzoek nog al lang geduurd, in 1909 was men er al over bezig, doch eerst 2 Februari 1911 was de constitueerende vergadering Zoo was de Heemschuttentoonstelling 1934 het 25-jarig feest van het ontstaan der Heemschutgedachte, doch is het 25-jarig Jubileum van den Bond Heemschut eerst in 1936 aan de orde. Over de a.s. Alg. Verg. zal in het volgend nummer het uitgewerkt programma Verschijnen. Het Adviesbureau dat wel veel overdeed aan de Provinciale Schoonheidscommissies heeft nog steeds werk genoeg In deze maand werden bouwplannen behandeld uit Noordwijkerhout, Ommen, Oisterwijk, Abcoude, Geldrop, Prfncenhage en Oirsqhot; dat gaat steeds zoo maar door. Het wordt dringend noodzaak dat Noord-Brabant de laatste in de rij der Provinciën een Provinciale Schoonheidscommissie verkrijgt. Het Bestuur heeft in overweging de stichting eener commissie of afdeeling die zich het lot der Kasteelen en Buitenplaatsen zal aantrekken, in den zin van de Fransche organisatie Les amis des chateaux; dit is een mooi punt voor de Algemeene Vergadering. Heemschut moet noodig iets meer doen om de Heemschutgedachte het behoud der schoonheid tot de jeugd te brengen. De Vereeniging voor schoolwerktuinen en boomplantdagen doet reeds zeer veel. Ook de Massalessen in de openluchtschouwplaats op Frankendael de Stadskweekerij zijn heel nuttig. Bedriegen de voorteekenen niet dan is de Commissie voor de bevordering der Heemschutgedachte onder de jeugd, indertijd bij een Monumentendag te Groningen gesticht, bezig zich bij den Bond Heemschut te voegen. Ook dit is een goed onderwerp voor de Algemeene Vergadering. De A.N.V.V. zal een tentoonstelling houden in begin Mei in de Tennishal aan de Apollolaan in Zuid. Mooi Nederland zal deze tentoonstelling heeten. De Heemschuttentoonstelling ten vorigen jare krijgt dus aftrek. De vele Vereenigingen doen weer mee. Dat gaat heel goed zoo. De A.N.W.B. heeft iets nieuws ondernomentoelichtende bordjes bij den ingang van bijzondere plekken of monumenten; Heemschut zegde, als andere organisatiën, medewerking toe. Het Rokin te Amsterdam is weder aan de orde; de krant vertelt er 't noodige van. Een adres van het Kon. Oudheidkundig Genootschap en een van den Bond Heemschut is in dit nummer opgenomen. Voor behoud der molens te Eefde en te St. Nicolaasga verstrekte Heemschut via de Ver. de Hollandsche Molen een kleine bijdrage. De dreigende afgraving van een deel van den ouden vestingwal te Woerden werd door den Raad afgewend; ook daar weet men de schoonheid op de juiste waarde te schatten. Er zijn fantasieplannen om bij Amsterdam in poldergebied van den Schinkel een berg te maken, een echte hooge berg. Daar doet Heemschut niet aan mee. Het Ned. nat. bur. voor anthropologie hield de 4e jaarlijksche folkloredag. Daar hield o.a. de architect J. JANS uit Almelo een hoogst belangrijke lichtbeeldenvoordracht over goede oude, leelijke nieuwe en goede nieuwe boerderijen, waaruit bleek dat een boerderij ook nog modern en niet leelijk kan zijn. De Friesche Vereeniging It Fryske Gea het Friesche Landschap gaf een klein mooi boekje, Vijf jaar Natuurbescherming in Friesland, verlucht met prentjes. Het is verbluffend wat deze jonge Veréeniging reeds bereikte; boekje en gegevens verkrijgbaar bij Mr. A. N- DUINTJER, Voorstreek 18 Leeuwarden, de Penningmeester van It Fryske Gea. De vestingwerken te Doesburg hebben nog steeds aandacht; een eindbeslissing is er nog met. Secr. A. K.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1935 | | pagina 2