HEEMSCHUT 3 of fragmentengebouw bedacht wordt. Doch wie zegt dat men bij een monument niet iets aanbouwen mag als 't monument maar blijft. De Vondelkerk, dat is wat 'n Amsterdammer noemt de Kerk van 't Heilige Hart in de Vondelstraat. Die is al eens een keer afgebrand en door ClIYPERS toen weer opgebouwd. De vraag doet zich voor waarom uit het vele werk dat deze bouwmeester naliet juist dit gekozen is. Het Paleishet oude Stadhuis op deri Dam staat er niet op. Moeten we dat merkwaardig vinden of is dit monument boven alle verordening en wet verheven. Vele bouwwerken die Gemeente-eigendom zijn vullen de lijst; daarvoor zullen bij de bekendmaking geen bezwaren ingekomen zijn. Het eerst wordt genoemd het Admiraliteitsgebouw, het Prinsenhof Daar is echter alleen nog maar de gevel van over want bij de verbouwing van eenige jaren geleden werd dit gebouw geheel leeg gebroken. Dit geeft tevens een inzicht van het eigenaardige begrip dat de Gemeente Amsterdam van een monument heeft, alleen het uitwendig aanzien, niet het geheele organisme. Denk daarbij aan het Spinhuis (Politie), het Prinsenhof (Stadhuis), de Vleeschhal (Giro) die alle schoon leeggebroken werden en waarvan alleen de gevel bleef staan. Dit merkwaardig systeem van restaureeren is eenig in geheel Nederland en niet genoeg af te keuren. De laatstgenoemde Vleeschhal heeft men wijselijk niet op de lijst vermeld. De voor eenige jaren gerestau reerde bouwwerken en gevels der Agnietenkapel, Militiezaal, Saaihal staan erop. Dat is best, doch wie zou zich nu in z'n hoofd halen die af te breken. Dan komt heel Amsterdam in verzet, met of zonder monumentenlijst. Laten we nu ons oog dwalen langs en over de lijst, dan blijkt dat een groot deel is Gemeentebezit en een groot deel eigendom der Ned. Herv. Gemeente. Deze instelling heeft blijkbaar geen verzet aangeteekend tegen opname van haar "bouwwerken op de lijst en daarmede een goed werk gedaan. Verder eenige eigendommen van de Vereeniging Hendrick de Keyser, doch lang niet alle; deze objecten zijn echter reeds beschermd. Eenige Rijks gebouwen staan op de lijst en dan velerlei kerkelijk bezit en hofjes, bouwwerken die soms een kwade kans maken. Het Makelaarskantoor ontbreekt niet. Ook zien we erop het Accijns huis en het Wijnkoopersgildehuis. Doch de particuliere huizen, beperken zich tot een matig getal langs Singel, Heerengracht en Keizersgracht. Feitelijk zouden we punt voor punt de lijst moeten doorgaan en bij elk een korte toelichting geven. Dan wordt het opstel voor dit blad echter te groot. Beter doen we hieronder de lijst af te drukken. Ieder vinde er iets op dat hem verheugt. Doch ook ieder zal iets tevergeefs zoeken wat hij zoo gaarne zag gespaard. Slot van de overwegingen is dit: met de huidige Schoonheidscommissie en de Monumenten verordening met Monumentenlijst er achteraan, is oud-Amsterdam heel goed veilig gesteld. Hadden we echter geen Schoonheidscommissie, dan zou het stedenbederf van vroeger ongestoord zijn gang gaan. Slechts zouden dan misschien enkele zeer bijzondere bouwwerken gespaard blijven. Hadde men de Monumentenverordening 25 jaar vroeger gehad, dan zou wellicht de N. Z. Kapel niet afgebroken zijn, alhoewel dat nog lang niet zeker zou zijn geweest, gezien de vele invloeden die daarbij tepas kwamen en die met schoonheid niets te maken hadden. Doch de tallooze fraaie oude woonhuisgevels die elk Amsterdammer met verdriet heeft zien afbreken waren met de Monumentenlijst van nu toch niet gered. Behoud van stedeschoon, de Heemschutgedachte, laat zich niet reglementeeren. De gedachte moet voortkomen uit het volk zelf, uit den tijd en dan is wet en verordening slechts aan vulling. En zoo gaat het thans te Amsterdam en zoo is men een heel eind op den goeden weg. Behouden wat er aan schoonheid is. Opruimen van leelijkheden en zorgen dat wat er nieuw komt zich passé in de omgeving.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1935 | | pagina 5