102 HEEMSCHUT in den regel de hand reiken. Een goed leiendak wordt ge maakt van in de goede dikte gevormde leien, behakt en ge vormd naar de structuur van den leisteen, eenvoudig ver werkt naar den eisch en de samenstelling van het materiaal en wordt vanzelf fraai; althans wanneer men even geduld heeft dat de natuur het geheel heeft bijgekleurd. Dit eerste bijkleuren duurt niet langtwee zomers en twee winters is wel vol doende en dan wordt de kleur steeds beter. De schoonheid is allerminst ge baat bij toepassing van steeds maar dunnere leien en al maar lichtere dakbedekking en allerlei leivormen, waarmede de natuurlijkheid en de degelijkheid tegelijk tekort gedaan worden. Oudtijds werden terwille van de brandveiligheid leiendaken van hoogerhand aanbevolen. De brandverzekeringpolis van heden kent nog altijd de uitdrukking „harde dekking", dat zijn pannen of leien, geen riet of stroo. De stad Utrecht stelde oudtijds kosteloos natuurleien voor de bevolking ter beschikking om daarmede hun stroodaken te vervangen. Oude Rijnsche leien zijn dik. Zij zijn in den regel enkel gedekt. Het gebruik van beste dikke, taaie leien is daarom noodig om uitvallen te voorkomen niet de „Spröde-Schiefer", dat zijn de zachte, de slechte leien. Een enkele keer worden ze door langere afmeting dubbel gedekt op plekken die zeer aan het weer zijn blootgesteld. De Rijn sche leien hebben een wat meer ronde afsnijding dan de nieuwe Thüringsche leien, hoewel deze zeer verwant zijn aan het oude Rijndak. De groote leien, onderaan het dak, waren 6 tot 10 mM. dik, de kleintjes bovenaan 4tot8mM. Goed voorbeeld van nieuw gemaakt Rijndak. Links en rechts behakte kantleien en geen lood. Het langs de schuine lijnen loopende water druipt af. Fraai dak dat, wanneer het door de natuur kleur krijgt, schoon en deugdelijk is Stadhuis Haarlem Maasdak inplaats van schubbendak, te regelmatige en daar door saaie dekking De looden vorsten en hoekkepers loopen kans op te waaien. Onder aan den voet, waar het meeste water komt gebruikte men oude, dus reeds ten deele verweerde leien

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1934 | | pagina 8