100 HEEMSCHUT door verkleuring, verwering datgene aan de bouwwerken doet wat de mensch niet kan; waaraan de mensch niets anders doen kan dan geduldig wachten, 't Is ermede als een boom die men in zijn tuin wil hebben eer 't boompje is groot is 't plantertje dood. Leiendaken zijn in de noorde lijke provinciën vrijwel uitslui tend toegepast aan groote ge bouwen, niet aan woonhuizen. Dat was zoo 't gebruik. In 't Noord-Hollandsche land had den de houten huizen een pannendak, was heel het huis gemaakt van de twee inheem- sche materialen, hout en ge bakken klei. Doch de kerk was van steen, baksteen met natuur steen, soms geheel van natuursteen en 't dak van leien; beide buitenlandsch import. Zou dat zijn omdat eens in 't ver verleden het Christendom gebracht werd uit den vreemde en de kerkenbouwers niet voortkwamen uit de oorspronkelijke bevolking doch werden uitgezonden uit abdijen en kloosters. Hoe 't zij, een gewoon huis heeft een pannendak, een deftig gebouw een leiendak; natuurlijk met de noodige uitzonderingen over en weer. Pannendaken werden aangebracht op een open kap met latten, zoodat^ men op den zolder de pannen van binnen ziet. Leiendaken werden op eikenhouten beschot aangebracht, want vurenhout werd niet gebezigd bij zoodanig ernstig werk als bouwen is; daarvoor' gebruikte men alleen inlandsch eikenhout. Dit inlandsch eikenhout is volkomen op, de boomen zijn uitgeroeid, tenzij dat men de enkele dikke eiken die Nederland hier en daar nog bezit en als een,bijzonderheid worden bezichtigd, gaat omhakken. In de zuidelijke provinciën werd leiendak evengoed toegepast voor huizen als voor deftige gebouwen. In Middelburg of 's Hertogen bosch hebben tal van gewone oude huizen leiendaken, gedekt in Maasdak. Bij die leiendaken en vooral bij de oude Rijndekking komt, behalve de eenvoudige toepassing van het materiaal, nog heel wat meer kijken. Zonder nog te spreken van de keuze van lei en de deugdelijkheid, "komt de uitvoering van aansluitingen tegen muren, van dakvensters, van torenspitsen, met elkaar een vakkennis om vattende waar men niet licht over denken moet. Temeer omdat de techniek van leidekken nagenoeg verloren is gegaan, zooals zoo velerlei ambacht verdwenen is of bezig is te verdwijnen. Voorbeeld van slechte en onvakkundige herstelling. In'een mooi dakvlak van schubbendak van Rijnsche leien is een lap gezet van Fransche leien met afgeschuinde hoeken in Maasdak gedekt en bevestigd met ijzeren haken Goed nieuw Maasdak van behoorlijke dikke leien met be- hakte kanten Natuurlijkheid, eenvoud en degelijkheid maken dat het vlak tevens mooi is, vooral wanneer de natuur de kleur heeft bij gewerkt

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1934 | | pagina 6