OUDE EN NIEUWE LEIBEDEKKINGEN 98 HEEMSCHUT Bij een bouw werk is de dak bedekking van grooten invloed op de schoon heid. Ook de deugdelijkheid der dakbedekking is van belang. Zooals bij een muurvlak van baksteen een ge heel ander aan zien ontstaat wan neer bij overi gens dezelfde vor men het metsel werk wordt uit- gevoerd in machinaal ge vormde steenen, nieuwe hand- vormsteenen of oude handvorm- steenen, evenzeer kan een bouw- werk verbeterd of bedorven worden door de dakbedekkingsmaterialen en de wijze waarop deze worden aangebracht. Dit bedoeld zoowel in aesthetischen als practischen zin. De techniek van het maken van leiendaken is in de laatste jaren onder velerlei invloed zoodanig afgezakt, dat een groote verwarring is ontstaan. De leien, die vroeger aan de steengroeve met de hand gekloofd werden en naar gelang der grootte van de afgespleten leiplaat gebruikt en behakt werden, worden nu grootendeels machinaal bewerkt. Oudtijds kwamen dakleien en leiplaten evenals blokken natuursteen met vlotten of schepen de rivieren afzakken. Zoo ligt het voor de hand dat men in Noord-Nederland aan oude bouwwerken materialen aantreft die langs den Rijn in de natuur voorkomen en dan verwerkt op dergelijke wijze als in de streken waar die leien vandaan komen. Iets dergelijks is in Zuid-Nederland het geval met natuursteensoorten en dakleien die langs de Maas en de Schelde werden aangevoerd. De Rijnsche leidekking is gemaakt van leien die van langs den Rijn en grootendeels uit Thüringen komen; deze naam werd evenals de naam Rijnleien hier te lande zonder meer aangenomen en voor een levering beschreven. De dekking is als de schubben van een visch. Ze liggen in den regel over elkaar, dus als er een uit is, ziet men het houten beschot en komt er lek. Rijndak, Rensdak, Coeverdak zijn andere namen voor hetzelfde. Het Rijnsche leiendak Groote Kerk te Edam. Vroeg 17e-eeuwsche leibedekking in oud-Duitsche of oud- Rijnsche dekking, foto 1925. Onderaan groote, boven kleine leien. De behakte kanten der leien liggen boven. Alhoewel tal van gladde nieuwe leien zijn ingeboet en vele oude leien in loodjes hangen is het dak verteerd, na drie eeuwen te hebben dienst gedaan. Het eiken houten beschot kijkt erdoor. Dit dak is op dezelfde wijze vernieuwd van Thuringsche'leien, gedekt in oud-Rijnsche dekking

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1934 | | pagina 4