HEEMSCHUT MAANDBLAD VAN DEN BOND HEEMSCHUT WAT HEEMSCHUT'S AANDACHT HAD No. 11/12 11e JAARG. 1934 NOV./DEC. Grachtdemping te Alkmaar. Wie Alkmaar bezocht kent de gracht die langs de Kaasmarkt loopt. Dat is de Mient; die gracht heeft een zeer breede brug, ook Mient geheeten, een steenen overkluizing zooals men te Edam ziet waar deze Dam heet en zooals eens de Damsluis van Amsterdam is geweest. Dan staat verderop de vischhal met 't aardige beeldje op den hoek. En dan om den hoek buigende de gracht Verdronkenoord geheeten waar de boomen en huizen zich met de schepen in 't water spiegelen. Op 20 December kwam in den Raad een voorstel om het Verdronkenoord te dempen vergezeld van een adres van omwonenden om ook de Mient te dempen. De breede brug en de vischhal sneuvelen dan automatisch. Burgemeester en Wethouders blijken voor deze stedenschennis niets te voelen. Heemschut zond een duidelijk adres aan den Gemeenteraad. De molens zegevieren een enkele maal ondanks de vele berichten van afbraak. Te Woubrugge, dat is in 't Zuid-Hollandsche polderland, werd in een molen de dure motorbemaling verwijderd, het molenmechaniek verbeterd en de windkracht in eere hersteld. Dat is een hoogst merk waardige gebeurtenis op het gebied van den strijd tot behoud van de molens. In het district van Kortenhoef en omgeving werd tot stand gebracht de Stichting Curtevenne, die zich ten doel stelt het behoud van natuurschoon in dit district. Het eerste werk is geweest de twee molens voor ondergang te behoedeneen ervan heeft een bestemming, een werkkamp tehuis voor jeugdige'werkloozen. Nog niet iedereen in den lande begrijpt scherp wat Heemschut is; een beroemd Amsterdamsch schoenwinkelier zond zijn welverzorgde aanbevelingen voor damesschoeisel aan: Mevrouw Heemschut, Heerengracht 495. Beleefde dank voor dezen humor. Uit het Makelaarsweekblad, een opstel over het uitbreidingsplan van Watergraafsmeer, knipten wij„Reizigers van de vorige generatie kenden nog het verlangen om na een langen en gevaarvollen tocht door eenzame streken stad of dorp te bereikenreizigers van de volgende generatie zullen slechts het verlangen kennen om na een langen en gevaarvollen tocht door drukke verkeersstraten een eenzame plek te bereiken." Dat was heel goed opgemerkt en daarom wordt de Watergraafsmeer niet verder volgebouwd dan reeds het geval is. De wallen van Doesburg zijn nog steeds niet verloren. Het laatste nieuws is de mogelijkheid dat het Rijk de aan de Gemeente Doesburg zonder eenige bepaling verkochte vestinggronden weer terug neemt. Inmiddels wordt in Doesburg in werkverschaffing een rioolstelsel gemaakt dat was daar erg noodig want de straatgoten zijn er onwelriekend. In Zuid-Limburg worden eenige beken genormaliseerd. Dat klinkt niet aangenaam, doch de inlichtingen zijn geruststellend. De Holle Weg te Wageningen doet stof opwaaien. Heemschut vroeg inlichtingen aan het Provincie-Bestuur. Het antwoord was zoodanig, dat een bedankbrief uitging en Heemschut niet mededeed aan de wat opgeblazen actie ter plaatse. Men kan zich niet tegen alles verzetten. De ontsierende reclame neemt allerwege weer toe. Zelfs aan het nieuwe spoorwegviaduct over den weg Amsterdam-oostwaarts bij Muiden is nu een bord gekomen. Binnenkort hoopt Heemschut een algemeenen strijd tegen de ontsierende reclame te openen. De Buurserbeek in den achterhoek is nog niet verloren. De Rijkswaterstaat maakte een plan, heel anders dan de Provinciale Waterstaat, waarbij de schoonheid goeddeels behouden blijft. Kleine bijdragen werden verstrekt voor de Commissie voor het Heemschutwerk onder de Jeugd, voor de herstelling van een oud pakhuis te de Rijp, voor het Spinozahuis te 's Gravenhage. In 1935 zal Heemschut 25 jaar bestaan. De Heemschuttentoonstelling was het 25-jarig gedenkfeest der Heemschutgedachte, die een jaar aan de stichting voorafging. De Algemeene Vergadering in 't voorjaar 1935 zal daarom een matige en bij de tijdsomstandigheden behoorende herdenking zijn. Op Walcheren's duinen bij Zoutelande komen steeds meer huisjes de natuurlijke duinlijn ontsieren. Dit is domeingrond. Deze zaak is in behandeling. BESCHERMVROUWE: H. M. DE KONINGIN

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1934 | | pagina 3