106 H E E(M SCHUT met gereedschap uit de hand behakt. Die-behakte kanten zijn iets schuin en brokkelig. Men legt de leien met die brokkelige kanten boven. Hierdoor krijgt het dak iets levendigs, 't Is ermede als met machinalen en ouden handvorm baksteen. Aanbevelenswaardig zijn dus dikke, uit de hand behakte leien. Zij geven de Schaduwkanten en kleurschakeering vanzelf en krijgen door'de natuur beter kleur dan vlakke, kantige leien. Toepassing van dunne leien lijkt wel goedkoop doch is het niet want de bedekking doet niet zoo lang mede; ook al noemt men het economisch. Men heeft wel getracht door uitzoeken van kleurverschillen reeds onmiddellijk een kleurenspel te voorschijn te roepen. Dit is echter overbodig. Dat doet de natuur wel. Men passé toe wat de natuur biedt. Is daar vanzelf kleurverschil in dan is 't goed, is het er niet ook goed. De natuur levert geen leelijkheden. Doch bovenal, men late niet door onvakkundigen.aan de leiendaken knoeien. Want wanneer er te eeniger tijd een deugdelijke herstelling moet plaats hebben moet alle knoeiwerk weggebroken-worden en is het daaraan bestede geld verloren. De Duitschers hebben sedert lang het belang van een goede dakbedekking begrepen. Dit is af te leiden uit de stichting van een leidekkersschool in Thüringen. Wie in het onderwerp belangstelling heeft vrage aan het boekje Der Oertelsbruch, Jubilaumsschrift anlaszlich des 100. Geburtstages von KARL OERTEL, 1925, reclame- en leerboekje van de Karl Oertellei- groeve te Lehesten in Thüringen, aan welke onderneming de leidekkersschool verbonden is. Omdat bij een oud bouwwerk het dak zulk een belangrijk deel is van het kunstzinnig aanzien, hebben wij gemeend op bovenstaande de aandacht te mogen vestigen. Dit opstel moet twee namen dragen. De gegevens en de foto's werden verstrekt door den leidekker JOH. BEISTERVELD te Utrecht, aangevuld en persklaar gemaakt door A. A. KOK, Architect. BOEKEN EN KALENDER Een ervaren en blijmoedig uitgever deelde ons mede dat zijn beroep zeer mooi was, doch dat redelijkerwijs daaraan vooraf behoorde te gaan eenige jaren ontvanger te zijn. Inderdaad de uitgevers die in dezen tijd met iets nieuws en iets moois voor den dag komen hebben onze bewondering; zij hebben ook recht, op ontvangst; d.w.z. een welwillende ontvangst hunner boeken. De Hollandsche Molen, tweede jaarboek der Vereeniging De Hollandsche Molen. Deze Vereeniging geeft met een aantal jaren tusschenruimte een keurig boek, dat meer kans loopt bewaard te blijven dan een tijdschrift. Het omvat een aantal jaarverslagen waarin de weder waardigheden van vele Nederlandsche molens zijn vermeld. Verder een serie belangwekkende opstellen van vakkundigen, verlucht met pakkende prentjes. En natuurlijk de gebruikelijke opwekking. Het is bij elkaar een boek geworden dat men bij herhaling en met genoegen ter hand neemt ondanks het slechte lot dat vele molens bedreigt. Natuurlevenkalender. Het is een goede gedachte geweest van den uitgever H. J. DEN BOER te Baarn om voor f 1.95 in den boekhandel verkrijgbaar te stellen een fraaien Natuurleven' kalender. Buiten het eenvoudige blad dat niets meer en niets minder bevat dan men noodig heeft en daarom goed is, bevat elk blad een prachtige fotoreproductie naar opnamen van de soort die alleen de echte Heemschutter ontdekken en maken kan, natuuropnamen met vogels, met merkwaardige planten, doch' ook een schoon natuurtafereel of boerenerf, 't Is een keurige kalender. Holland zoo ben je heet een genoeglijk boek dat de Uitgevers BOSCH KONING te Baarn voor f5.25 verkrijgbaar stellen,i netjes in een met linnen bekleeden band. Het boek heeft niet één, doch wel een twaalftal schrijvers dieper ieder een bijdrage in leverden, korte folkloristische of plaatselijke vertellingen. De afbeeldingen, die niet den tekst doch wel het boek illustreeren zijn fraaie foto's van Holland', van interieurs en landschappen, beken en molens, huizen en schepen, kortom alles wat tot Neerland's schoonheid behoort. Een nieuwe aardigheid is op den onderhoek van elke bladzijde een penteekening-reproductie. 't Is een zeer aanbevelens waardig Heemschutboek. De groeiende Heemschutgedachte met eenigszins nationale tendenz zal dit boek zijn weg wel doen vinden.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1934 | | pagina 12