W DE NEGENDE MONUMENTENDAG HEEMSCHUT 87 Telken jare plegen de bestuurderen der vele vereenigingen die de Heemschutgedachte dienen bijeen te komen, een ver gadering met uitstap te houden, georganiseerd door de daartoe gestichte „Commissie voor den Monumentendag". Daarbij komen dan als vanzelf ook personen die, alhoewel geen bestuurslid eener vereeniging, voor het behoud der schoonheid gevoelen. Zoo is dit een welkome gelegenheid tot ontmoeting en overlegtevens tot verrijking der topografische kennis van Nederland. Zaterdag 15 September bracht velen in het Stadhuis van 's Hertogenbosch bijeen. De gastheer, Burgemeester VAN LANSCHOT en de Voorzitter Prof. Dr. A. W. BljVANCK wisselden toespraken die aan duidelijkheid en taalspel niets te wenschen overlieten. De Burgemeester toonde ons het Stadhuis, waar hij terecht zoo trotsch op' is, lichtte toe de beteekenis der schilderijen en wandschilderingen, die ook na herhaald bezoek belangstelling wekken en wier beteekenis men zonder uitleg niet zoo ineens maar begrijpen kan. Vergaderd werd in de deftige zaal der Staten van Brabant waar de Commissaris Mr. Dr. A. B. G. M. VAN RlJCKEVORSEL de openingsrede uitsprak. Welk een verheugenis reeds op zichzelf, dat de schoonheid die een kwarteeuw geleden nauwelijks om de deur mocht kijken, met wijd open deuren ontvangen werd. De eerste spreker was de heer Ir. J. M. DE CASSERES, de bekende deskundige op het gebied van stedenbouw, uitbreidingsplannen en streekplannen. Omdat de uitleg van het Brabantsche streekplan gebeuren moest aan de hand van teekeningen, was de vreugde van de autoritaire zitting slechts kort en moest het gezelschap naar een aangrenzend lokaal waar staande ontvangst werd gehouden, waar spreker veel fraais toonde en toelichtte dat echter slechts door een kleine groep genoten werd, ook al omdat velen de technische teekeningen niet vlug overzien. In de achterhoede werd inmiddels saamgeschoold in groepen, de eigenlijke Monumentendag begonnen. Vandaar rukte het gezelschap op naar het Oranje Hotel en zeker ten antwoord op de geuite spijt wegens het verlaten der fraaie en deftige Statenzaal werd het uitgebreide gezelschap nu gebracht in een lokaliteit van kleiner afmeting. Daar zou de Bossche Burgemeester zijn gedachten geven over „de Weg in het Landschap", W. I. L. Dat deed deze onvermoeide Heemschutter eenige weken geleden ook te Hoogeveen. Bij die gelegenheid werd het gezelschap, Drentsche en andere notabelen, gewerkt in een hotelkamer, zoo vol dat er gevaar dreigde dat de maximum-belasting per kwadraat meter vloeroppervlak werd over- De fraaie oude toren van Moergestel en de leelijke mast der Brabantsche bovengrondsche electrische geleidingen Huize „de Baast", het fraai gelegen buitenhuis van de familie V. D MORTEL, waar het gezelschap gastvrij ontvangen werd

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1934 | | pagina 5