HEEMSCHUT MAANDBLAD VAN DEN BOND HEEMSCHUT WAT HEEMSCHUT'S AANDACHT HAD No. 9/10 11e JAARG. 1934 SEPT./OCT. De spelling. Niet zo maar zoo blijft Heemschut voorloopig. Op oude dorpsbrievenbussen staat busligting. Is dat oude of nieuwe spelling. MOLIÈRE laat aan zijn Bourgeois Gentilhomme uitleggen wat taal is: poëzy of proza, anders is er niet. Taal is kunst. De Nederlandsche taal is iets grootsch, niet iets groots, want Nederland is maar klein. En op die mooie Nederlandsche taal is elke Heemschutter trotsch, trots spellingsspel. Er is alweer een Vereeniging opgericht met het doel de taal en de spelling met omzichtigheid te behandelen als een heilig goed der natie. En ook een Vereeniging „Spellingvrede" die andersom wil. Voorloopig dus nog maar zoo, niet zo. De Monumentendag, de negende reeds, werd te 's Hertogenbosch gehouden. Heel 't dagelijksch bestuur van Heemschut was vertegenwoordigd. Zulk een jaarlijksche ontmoeting van de werkers in verschillende deelen van 't land en op verschillend gebied is wel heel nuttig. De telefooncellen, tevens hulppost en reclamezuil langs de wegen, hebben nog steeds belang stelling. Heemschut adresseerde destijds aan het betrokken Ministerie en aan alle Provinciale besturen. Antwporden op dergelijke adressen plegen traag binnen te komen, hetgeen voor de hand ligt omd^t een brief van een bestuurscollege een beslissing van hooger hand is. Tot thans is bericht van de Provincie Overijssel dat daar de cellen wel kunnen komen mits de reclame die erop komt is goedgekeurd, van de Provincie Noord-Holland dat op het verzoek tot plaatsing afwijzend is beschikt dus dat ze er in 't geheel niet komen, van de Provincie Noord-Brabant dat ze daar alleen kunnen komen mits de plaats en de reclame is goedgekeurd, van de Provincie Utrecht dat men afwijzend beschikt heeft. Verder werd vernomen dat de Gemeente Leeuwarden afwijzend beschikt heeft, uit welk bericht blijkt' dat ook de Gemeente besturen in deze zaak een stem hebben. Het Maandblad geeft in het tweede halfjaar 1934 drie dubbele nummers, zulks ingevolge den nood der tijden en om de kosten der Heemschuttentoonstelling weer wat goed te maken. Denkelijk begint in 1935 weder de maandelijksche uitgave, doch dan 8 bladzijden, zooals het vroeger was. Het Adviesbureau slaapt nog niet geheel ondanks dat het grootste deel van het werk werd overgedaan aan de Provinciale Schoonheidscommissiën. In de laatste weken werden nog bouwplannen behandeld voor Abcoude, Goirle, Noordwijkerhout, Oirschot, Oisterwijk, Ommen. Het wordt voor Noord-Brabant de hoogste tijd een Provinciale Schoonheidscommissie te stichten vóór de bouwnijverheid weer opbloeit. Leden. Een hoogst belangrijk lid trad toe, de Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club, bekend als de K.N.A.C., een daarom zoo te waardeeren toetreding omdat deze organisatie uit zichzelf kwam, door Heemschut niet gevraagd en nog minder aangedrongen werd. Juist in dezen tijd nu de weg zoo belangrijk is, nu Heemschut de Commissie W.I.L. de Weg in het Landschap stichtte is de samenwerking met de K.N A.C. hoogst belangrijk. Het getal buitengewone leden blijft vrijwel gelijk. Door den slechten tijd vielen er af, door de tentoonstelling en waardeering van den arbeid van Heemschut komen er evenveel bij. De Commissie voor de bevordering van de Heemschutgedachte onder de jeugd deed in velerlei richting nuttig werk, gelijk uit het jaarverslag blijkt. Dr. G. BROUWER is hiervoor de stuwende kracht, adres Frankenstraat 45 's Gravenhage. De Stichting „Oud-Drenthe" is bezig met het bekende Schuitehuis te Diever. Dit merkwaardige oude bouwwerk wordt met verval en ondergang bedreigd. Heemschut kon niet meer doen dan een kleine bijdrage verstrekken. Deze stichting heeft in haar kortstondig bestaan reeds veel gered, het Batingerschut te Dwingeloo, de Schans te Een (Gem. Norg), een deel der Heidensche Legerplaats te Zeijen en de Galgenberg te V/esterbork. De ontsierende reclame neemt weer toe. De bebouwde kommen der dorpen vallen buiten de Provinciale verordeningen. Dit hebben de reclamanten ontdekt] Vooral de levensverzekering maatschappijen weren zich. Wanneer men in de jaarverslagen dier maatschappijen de naamlijst van directeuren en commissarissen leest en dan ziet dat de fraaiste dorpen door diezelfde BESCHERMVROUWE: H.M. DE KONINGIN

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1934 | | pagina 3