COMMISSIE „DE WEG IN HET LANDSCHAP"-W.I.L. 92 HEEMSCHUT Betreffende de werkzaamheden van de Commissie in de laatste maanden valt vooreerst melding te maken van hare uitgebreide inzending foto-materiaal op de te Amsterdam gehouden Heemschut-tentoonstelling. In dencatalogus van deze tentoonstelling werd opgenomen een artikel v,an de hand van den Secretaris der Commissie, waarin het doel en het streven der Commissie werd uiteengezet. Verder kreeg de Secretaris gelegenheid in een artikel in het met betrekking tot bovengenoemde tentoonstelling uitgegeven Heemschutnummer van „Het Alg. Handelsblad" het groote, nationale belang van een goede landschappelijke behandeling van de wegen in ons land in het breede verband van Natuurschoon, Ontspanning en Verkeer, uitvoeriger uiteen te zetten. Van de hand van het medelid Ir. G. A. OVERDYKINK verscheen in het laatste nummer van het tijdschrift „Wegen" een van vele sprekende foto's voorzien artikel over de „Ontsiering van den Weg". De Commissie richtte een adres tot het College van Ged. Staten van Overijssel betreffende de voorgenomen omleggingen en verbreedingen van den fraaien provincialen weg Borne— Delden. Aangezien daarvan aantasting van het natuurschoon te vreezen is, verzocht de Commissie, het door den Prov. Waterstaat voorgestelde tracé, liefst in overleg met de Landschaps-Commissie van „Het Oversticht", aan een nadere beschouwing resp. herziening te onderwerpen. Een dergelijk adres richtte de Commissie tot Ged. Staten van Zeeland betreffende de voorgenomen verbreeding en omlegging van den provincialen weg KoudekerkeVlissingen, waarvan ernstige schending van het natuurschoon van een der weinige op het eiland Walcheren overgebleven oude landgoederen gevreesd moet wordenaangegeven werd tevens, hoe de Commissie zich de oplossing van dit vraagstuk denkt. Bedoeld adres is, vergezeld van twee foto's, in dit nummer afgedrukt. De Voorzitter der Commissie heeft in een vergadering van de Afdeeling Noord-Brabant van de Vereehiging 'van Ned. Gemeenten, te den Bosch, en in een vergadering van de Afdeeling Zeeland te Vlissingen, een met vele lichtbeelden toegelichte lezing gehouden over „De Weg in het Landschap", welke beide lezingen veel succes oogstten. Hetzelfde was het geval met een dergelijke lezing door den Voorzitter gehouden te Hoogeveen voor de Prov. Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer in Drenthe, welke lezing door vele vooraanstaande autoriteiten uit Drenthe werd bijgewoond. Aan deze lezing ging vooraf een door de bovengenoemde Vereeniging georganiseerde excursie langs de Drenthsche wegen, waaraan vele commissie-leden en eveneens vele Drenthsche autoriteiten hebben deelgenomen. Verder is de Commissie doende overleg te plegen met vertegenwoordigers van het Ned. Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw, den A.N.W.B., het Ned. Wegencongres en de Vereen, v. Ned. Gemeenten betreffende het vraagstuk der lintbebouwing, waarover nadere berichten zullen volgen. Ter gelegenheid van den negenden Monumentendag te 's Hertogenbosch had de Voorzitter der Commissie wederom gelegenheid een voordracht te houden omtrent de Weg in het Landschap, wederom met fraaie lichtbeelden. Samenwerking had de Commissie met het Secretariaat van Heemschut omtrent de plannen voor het plaatsen van telefooncellen, tevens hulpstations langs de Nederlandsche wegen. Eveneens betreffende vele gevallen van reclameborden langs open wegen en in de bebouwde kommen der dorpen. De Secretaris der Commissie W.I.L., H. CLEYNDERT AZN.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1934 | | pagina 10