GRAFKUNST HEEMSCHUT 83 Een enkele maal werden in ons Maandblad afbeeldingen met omschrijving opgenomen van oude grafsteehen met de bedoeling belangstelling te wekken voor schoone oude grafgedenk- teekenen. Niet alleen uit het oogmerk van genealogie en heraldiek-doch ook om tot leering te strekken voor niéuwe grafteekenen. Want hoe leelijk en rommelig zijn onze hedendaagsche kerkhoven. Slechts op enkele plaatsen heeft men dit-ingezien. Slechts op enkele kerkhoven der groote steden is door voorschriften van huurgraven en eigen graven eenige ordening in den rommeligen toestand gebracht. In het Jaarverslag 1933 van Het Oversticht trof ons een serie afbeeldingen waaruit blijkt hoe de Overijsselsche Schoonheidscommissie, onderdeel van Het Oversticht, het vraagstuk der leelijke kerkhoven heeft aangevat. Wij vroegen de cliché's,ter leen welke hierbij gevoegd zijn en voor zich spreken. De onderschriften lichten dit nog toe. Het- strekke ter leering" voor de vele dorpskerkhoven waarover de Gemeentebesturen in den regel, medezeggingschap hebben. DRENTSCHE PROVINCIALE SCHOONHEIDSCOMMISSIE De Drentsche Adviescommissie tot wering van inbreuk op de schoonheid van stad en land zond haar 4e Jaarverslag over 1933, waaruit wij het volgende óntleenen. Door Gedeputeerde Staten van Drenthe werd bij besluit van 22 Mei 1929, no. 16 (16 December 1930 op één punt gewijzigd), een reglement voor de Commissie vastgesteld, waarbij hare samenstelling als volgt werd geregeld: een lid van het college van Gedeputeerde Statende hoofdingenieur van den provincialen waterstaat; vier burgemeesters van gemeenten in de provincie of andere in de provincie wonende bouwtechnisch niet-deskundigen, "op voordracht van een dubbeltal voor elke vacature van het bestuur der afdeeling Drenthe van de vereeniging van Neder- landsche gemeenten; vijf in de provincie wonende bouwtechnisch-deskundigen, met uitzonde ring van hoofden van gemeentelijke bouwkundige diensten, op voordracht van een dubbeltal voor elke vacature van het bestuur der vereeniging voor Techniek en Kunst in Drenthe; drie hoofden van gemeentelijke bouwkundige diensten in de provincie; de directeur,der gemeentewerken van Assen. De voorlaatstbedoelde leden hebben .zitting voor den tijd van één. jaar en worden door Gedeputeerde Staten benoemd met inachtneming van de alphabetische volgorde der gemeenten. Daardoor krijgen alle gemeentelijke bouwkundigen hun beurt om met het werk der Commissie in kennis te geraken. In den regel werd des Zaterdagsnamiddags een werkvergadering gehouden in het provincie^ huis te Assen. Eenige keeren werd de werkvergadering gehouden in het dorp Emmen indien" daarvoor redenen aanwezig waren. Ook werd verschillende malen een tusschenvergadering gehouden ter bespreking van bouwplannen met architecten. Wat propaganda voor het werk der Commissie aangaat, zij vermeld, dat door den Secretaris een propagandistisch artikel werd geschreven in het maandblad „Drenthe". Overigens kan van de zijde der Commissie moeilijk (met kans op rechtstreeksch succes) een belangrijke nieuwe propaganda voor eigen doel worden aangevat. Haar werk moet, nu de Commissie een paar jaren heeft bestaan, uit zichzelf spreken. Daarnaast zal het woord der Overheid en het mede daardoor verbeterde inzicht,* het aantal aangesloten gemeenten moeten doen toenemen". Voor het eerst .werd door de gemeenten Diever, en Eelde in een enkel geval advies gevraagd. De gemeente Beilen, die oorspronkelijk slechts" voor een deel der gemeente

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1934 | | pagina 13