64 HEEMSCHUT En een nieuwe weg, totaal overbodig, laat de gemeente aanleggen langs de spoorbaan Oosterbeek-hoog Wolfeze motief: werkverschaffing. Misschien heeft uw Bestuur vernomen, dat Arnhem nog niet alle hoop op de renbaan opgegeven heeft. V.V.V. heeft zich ervoor gespannen, om te trachten de K.N.A.C. van haar besluit te doen terugkomen: men hoopt dat Heerlen de zaak niet financieren kan. Nogmaals, onze actie ging niet tegen een autorenbaan in Nederland, maar tegen één, die natuurschoonbederf met zich mee zou brengen. Daarom verwondert het ons, dat „Heemschut" ons niet in ons verzet tegen de baan bij Oosterbeek meende te kunnen steunen. Vanmorgen ontdekte ik op de wandeling tot m'n groote ergernis, datB. en W. de onsmakelijke durf hebben, den voornoemden weg langs de spoorbaan Oosterbeek halverwege Wolfeze te laten afbuigen endoor te trekken door de bosschen van den Bilderberg. Alweer de schendende hand! Alweer het kunstmatig aankweeken van verkeer door eertijds ongerepte natuur. Voor de zooveelste maalmen staat terneergeslagen bij de zich met steeds grooter snelheid herhalende natuurschoon-opruiming. Want nu kande auto ook door deze terreinen, die tot nog toe alléén voor wandelaars of fietsers toegankelijk waren, rijden; de weg -wordt verhard! Weer komt door dezen weg een verbinding tot stand: daar wordt het altijd op aangelegd. Geen mensch echter zou er eerder van gedroomd hebben. Wél natuurlijk B. en W. van Renkum. Die moeten dit land doorklieven van wegen en bezaaien met villawijken totdat Oosterbeek's omgeving zoover is als het Bloemendaalsche bosch: villa's, verharde wegen met 25 boomen ertusschen enafgesloten terreinZóó handelen de vijanden der natuur en de ongevoeligen. Ik vestig er speciaal uwe aandacht op, dat deze weg, waar die door de bosschen gaat van den Bilderberg, tot vlak bij de even schitterende als interessante Wolfezer-beken en haar punt van oorsprong komt. Het is de middenstandersgeest, die dit alles, ook blijkens de samenstelling van het Gemeente bestuur, in Oosterbeek veroorzaakt. Uit nóg breeder standpunt bekeken is het de klein burgerlijke zucht om de natuur te „verbeteren", te beduimelen, de natuur rendabel te maken door het verkeer er in te brengen; men vindt een „Hinken" betonnen weg, met „keurige" paadjes voor den voetganger mooier dan een eenvoudig boschpad, dat uit de natuur zélf geschapen lijkt te zijn, waaromheen plant en boom in hun ongestoord leven de diepe bekoring aan geven. Is schooner voorbeeld dan het-heerlijke bosch van Waldfriede denkbaar: zooals het nu is in deze prachtvolle voorzomerdagen? Dit alles lief te hebben, te kennen in ochtend- of avondschijn en dan te denken aan de dreiging vanautorenbanen en vlieg velden vlakbij, van wéér nieuwe verkeerswegen, van het platloopen van deze fraaie natuur door duizenden op sensatie beluste menschen En „Heemschut" zou ons niet steunen Oosterbeek, 8 Juni 1934. Fr. ALTHUIZEN. Onderschrift der Redactie: Hoewel wij het niet in elk onderdeel eens zijn met den heer ALTHUIZEN stellen wij.zijn enthousiasme inzake het behoud der schoonheid en der rust van een der fraaiste plekken in Nederland zoodanig op prijs, dat deze terechtwijzing aan „Heemschut's" Bestuur gaarne werd geplaatst.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1934 | | pagina 6