ZU HEEMSCHUT MAANDBLAD VAN DEN BOND HEEMSCHUT WAT HEEMSCHUT'S AANDACHT HAD BESCHERMVROUWE: H. M. DE.KONINGIN De vestingwerken van Doesburg die een slechte kans maakten, staan er nu beter voor. Teneinde den wensch naar werkverschaffing te bevredigen was reeds door alle partijen aanvaard een deel af te graven, bij de reeds vroeger gemaakte doorbraak aan de Oostzijde en voor aan te leggen sportvelden aan de binnenzijde der wallen. Thans heeft echter het Ministerie O.K.W. zich met de zaak bemoeid en blijven de oude vestingwerken denkelijk geheel gespaard. De zaak der telefooncellen langs de wegen heeft eveneens een bevredigend verloop. Heemschut adresseerde, behalve aan het Ministerie van Waterstaat aan alle Provinciale Besturen. Van drie Provinciën kwam tot heden antwoord in; hoewel bij de eene wat krachtiger uitgedrukt dan bij de andere blijkt wel dat het plaatsen dier telefooncellen niet zoo maar gaat, dat men eerst stuk voor stuk moet vragen en de reclame een beletsel zal zijn. In ieder geval is krachtig aan de rem getrokken. De Vereeniging Hendrick de Keyser verkreeg weder een fraaien eigendom, te Middelburg aan de Lange Delft, het bekende huis de Gouden Zon. Dit is een fraaie vroeg-renaissance gevel, verwant aan de Vlaamsche gevels. De gevel is vrij gaaf behalve de pui die leelijk is. Met het huis In de .Steenrotse dat de vereeniging reeds meer dan 10 jaren bezit zijn dit wel de belangrijkste gevels van Middelburg. Er zijn wel oudere, doch dat zijn meer fragmenten o dan heele gevels. Te Schoorl, tusschen Groet en Kamperduin, dus waar de duinen langzaam afnemen naar de Pettënsche zeeweering, is een prachtige plek, het Hargergat, een golvend laag terrein met op den achtergrond de hooge begroeide duinen. Op die plek dreigde een leelijk huis te komen. Op zulk een plek behoort jn 't geheel geen huis. Het Gemeentebestuur wist gesteund door een adres van Heemschut het onheil af te keeren. Te Alkmaar hangen weer dempingsplannen. Het Verdronken Oord. Men zal zich gezien de vele mislukte dempplannen der laatste jaren nog wel even bedenken. Te Wageningen is de prachtige Holleweg van den hoofdweg naar Lexkesveer. Deze weg is voor het toenemend- autoverkeer te smal. fa eenmaal de weg Arnhem.Nijmegen met bruggen over de Lek en de Waal gereed, dan zal Lexkesveer wel minder te doen hebben. Aan het Provinciaal Bestuur van Gelderland verzocht Heemschut den Holleweg te sparen en zoo eenigszins mogelijk een andere oplossing der weg-moeilijkheid te zoeken. Te Leiden is een uitbreidingsplan in behandeling. Buiten het vele goede dat zulk een plan ongetwijfeld brengt, raakt de oude schoonheid in 't gedrang. De gracht Nieuw-Levendaal dreigt .gedempt te worden. Dat is de gracht die op 't Rapenburg uitkomt; hoe dikwijls is dat in dén loop der jaren aan de orde geweest. Verder zal voor uitweg uit de stad een weg en een brug komen aan 't Valkenbolwerk, dat is het laatst overgebleven bastion van Leiden waarop de hooge en fraaie molen de Valk staat. Merkwaardig hoe weinig oude vestingwerken nog 't bewaren waard geacht worden; het zijn evengoed monumenten als oude gebouwen. Wanneer men daar maar niet 't zelfde euvel krijgt als te Delft bij den molen de Roos die sedert de groote weg er langs kwam en grond werd weggegraven, steeds blijft zakken. Secretaris A. K.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1934 | | pagina 3