HEEMSCHUT 55 Onder het kleingoed behooren de gevelsteenen. Drie fraaie steenen voorkomende te Amsterdam aan twee huizen op de kruising van Vinkenstraat en Binnen Dommerstraat werden in de juiste kleuren gebracht. - Dit is in hoofdzaak geschied als voorbeeld voor de schilders omdat gevelsteenen oudtijds in den regel gekleurd waren en zonder kleur niet compleet zijn. De beken in Nederland dreigen teloor te gaan door normalisatie en werkverschaffing. Ten deze hadden zeer de aandacht de Buurserbeek en andere beken in den achterhoek. Alhoewel nog lang niet vast staat dat deze beken gered worden dient opgemerkt, dat het behoud der schoonheid en der wetenschappelijke waarde veler belangstelling heeft, terwijl vroeger niemand er naar omkeek. i Vestingwerken worden sedert kort ook betrokken in den strijd tot behoud; uit tweeërlei oogpunt, de schoonheid en de geschiedkundige Waarde. Een frissche strijdmakker is op dit gebied de Stichting Menno van Coehoorn die -deze taak overneemt of samenwerkt. Te Willemstad zijn na jaren overleg de vestingwerken veilig gesteld. Te Naarden is deze zaak nog in beginstadium, doch men zij tevreden wanneer men de stemmingen gadeslaat tpt behoud van dit merkwaardig monument. Te Doesburg zijn de pogingen tot behoud der vestingwerken nog gaande. Ook hier past tevredenheid. Vroeger werden onnoodig geworden vestingwerken afgegraven zonder meer. Nu vraagt zelfs de Minister advies aan belang stellenden en deskundigen. Een heele stap vooruit dus. Reclameborden vragen nog steeds de aandacht ondanks dat nu elke provincie en vele Gemeenten een verordening hebben tot wering va'n ontsierende reclame. - Men'staat versteld van de slimmigheid die aan den dag gelegd wordt om de plekken te vinden waar men die borden niet zoo gemakkelijk wegwerken kan. Wegen en boomen kwamen alom aan de orde, de boomen van het Kerkplein te Doorn, de weg Heilo—Bergen, de weg BergenEgmond, de weg op Texel te Oudeschild, boomen op velerlei plaats. Deze vraagstukken werden doorworsteld met behulp van de Commissie W.I.L. of met raad van ons bestuurslid den heer KONING. Dit is een uittreksel van de belangrijkste zaken die in behandeling kwamen. De vele minder belangrijke, doch veelal tijdroovende zaken gaven het Dagelijksch bestuur steeds volop werk. Dit alles werd echter overtroffen door wat er te doen viel voor de Heemschuttentoonstelling. De heer KONING die de geestelijke vader der gedachte was, zou de leiding nemen. Doch toen eenmaal de beweging was ontketend, waren alle krachten noodig dat zaakje te over winnen, baas te blijven en op tijd gereed te krijgen. De tentoonstelling is een succes. In velerlei opzicht: omdat getoond wordt hoe in een tijdperk van ongeveer 25 jaar gegroeid is de belangstelling in de schoonheid en geschiedenis van Nederland als nationale zaak, hoe de samenwerking tusschen vereenigingen, bonden, officieele instellingen die feitelijk alle hetzelfde beoogen, hoe de jeugd die bij duizenden de tentoonstelling onder leiding bezoekt wordt gebracht tot de natuur en tot de Heemschutgedachte. Amsterdam, Mei 1934. A. A. KOK, Secretaris. I i

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1934 | | pagina 9