54 HEEMSCHUT grenadier. Te Haarlem werd door samenwerking van Heemschut en de Vereeniging Haerlem de merkwaardige gevel Houtmarkt 17 gered en hersteld. Onlangs kwam'dit huis te koop en werd eigendom der Vereeniging Hendrick de Keyser; een merkwaardig voorbeeld van de resultaten van samenwerking. Onlangs kocht de Vereeniging Hendrick de Keyser het huis Oude Ebbingestraat te Groningen; de gevel van dit huis werd 10 jaar geleden door Heemschut gered. Voor de instandhouding van een oud pakhuisgeveltje, de middelste uit een groep van drie, aan de Oude Gracht te Alkmaar werd een kleine bijdrage verstrekt. Ontsiering door bouwerij was alom. Heele streken worden door ongeordende huisjesbouwerij bedorven. Door tal van vereenigingen en van overheidswege wordt hiertegen gestreden, doch de uitwerking is zoo gering en gaat zoo traag dat wanneer eenmaal orde zal zijn ingetreden, reeds teveel bedorven is. De moeilijkheid ligt in de eerste plaats bij de Gemeenten die in gebreke bleven een goed bestudeerd uitbreidingsplan te maken. Verder bij de eigenaren der buitenplaatsen die door tal van redenen .van hun bezittingen afstand moeten doen om ze te zien verkaveld tot bouwterreintjes. Te Veere werden aan de overzijde van de Haven ondanks veler protest leelijke huisjes gebouwd waardoor het gezicht uit zee op Veere werd geschonden. Zomerhuisjes worden gebouwd op velerlei plaats waar dit niet gewenscht is, in de bosschen achter het Laak te Ommen, langs de Friesche meren, om de Loosdrechtsche plassen, langs de Kaag en feitelijk overal waar men er kans toe ziet. Tegelijkertijd ziet men verordeningen en andere middelen ontstaan om dit euvel te keeren. De grachtdempingsplannen gaan minderen, denkelijk omdat de Gemeentebesturen gaan inzien dat dit toch veelal niet slaagt. Te Monnikendam was nog een merkwaardig geval; daar wilde men twee zeer verwaarloosde grachten dempen, terwijl opknappen en reinigen even goede werkverschaffing zou zijn. Na velerlei gebeuren kwam daar niets van, omdat aanwonenden het water van oudsher als weg gebruiken en het dus hun recht was het water open te houden. Te Middelburg zal het laatste stuk der oude vestinggracht bij den Veerscheweg gedempt worden; beter ware het dit op te houden en den waterloop te herstellen doch dan is een dure nieuwe brug noodig. De autorenbaan bij Arnhem en het vliegveld bij s' Hertogenbosch hadden de aandacht. Dit zijn echter zaken die wanneer door het groote publiek gewenscht worden of noodig geacht worden niet te weren zijn. Dan moet men volstaan met te trachten ze goed te maken. Bruggen hadden zeer de aandacht. De dubbele ophaalbrug te Ouderkerk over den Amstel zal niet te redden zijn, omdat de groote^ brug in den nieuwen hoofdverkeersweg er vlak bij komt. De brug over de Vecht in Loenen is een dergelijk geval, doch daar is wellicht nog een mogelijkheid tot behoud; deze dubbele houten ophaalbrug is een fraai ding in het schoone Vechtlandschap. Tal van molenvraagstukken kwamen in. Veelal berichten dat ergens een molen zal worden afgebroken en of Heemschut dat verhinderen kan. Omdat de Vereeniging „De Hollandsche Molen" de laatste jaren zoo goede resultaten bereikt door adviezen tot verbetering der molens, werden deze zaken steeds behandeld met of doorgezonden aan voormelde vereeniging.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1934 | | pagina 8